Analysis of potential import of Ghana from Türkiye
Türkiye'den Gana'ya potansiyel ithalatın analizi
- Tez No: 869491
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZDAR KİRACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası Ticaret, Economics, International Trade
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Türkiye dış politikası uzun yıllar Afrika'ya odaklanmamasına rağmen 1998 yılından sonra bu durum değişmiş ve Afrika'daki ülkelerle güçlü ekonomik ve ticari ilişkiler kurmaya başlamıştır. Gana ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler 1976 yılına dayanmaktadır, fakat bu ekonomik ilişkiler özellikle son on yılda ivmelenerek gelişmektedir. Gana'nın Türkiye'ye ihracatı son 25 yılda yıllık %16 oranında artmış; yani 1995'te 7,01 milyon dolardan 2020'de 290 milyon dolara; öte yandan Türkiye'nin Gana'ya ihracatı yıllık yüzde 17,8 artış göstermiştir; yani 1995'te 7,58 milyon dolardan 2020'de 452 milyon dolara ulaşmıştır. Bu artan ekonomik ilişkinin devamlılığını inceleme amacıyla bu çalışma, Gana'nın Türkiye'den potansiyel ithalatını analiz etmek amacıyla yapılmıştır. Bunun sebebi, Türkiye'nin son yirmi yıl içinde uygulamış olduğu düşen faize dayalı yenilikçi ekonomik politikalardır. Bu yenilikçi politikaların, bu artan ticaret hacmi üzerinde bir pozitif ya da negatif etkisinin varlığı kurulmuş olan bir model ile test edilmiştir. Bu amaçla bir model oluşturulmuş ve 2000-2018 yıllarını kapsayan zaman serisi verileri kullanılarak analiz edilmiştir. Teorik çerçeveye ilişkin olarak üç teori çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Bunlar Klasik Teori, Heckscher-Ohlin teorisini ve Ticaretin Liberalizasyonu Teorisini içermekte ve özellikle çalışmanın ana odağı olan ithalat ve ihracat açısından uluslararası ticareti ele aldıkları için bu çalışmaya uygun görülmüştür. Bu teoremler ve IS-LM modelinde mal piyasasının dengede olduğunu varsayan model kullanmıştır. Yöntem açısından bu çalışma, veri analizi için zaman serisi verilerinin kullanıldığı nicel bir araştırma modeline dayanmaktadır. Pasaran, Shine ve Smith (2001) tarafından oluşturulan eşbütünleşmeye yönelik Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif (GDO; ing ARDL, Auto Regressive Distributed Lag) tekniği ve GDO Sınır Testi kullanılan birincil zaman serisi analizleri yapılmıştır. Beş değişken kullanılmıştır ve bunlar Gana'nın Türkiye'den ithalatı, Türkiye'nin gayri safi yurt içi hasılası (GSYİH'si), Türkiye'nin faiz oranları, Gana'nın faiz oranları, Türk Lirası ve Gana Cedi döviz kurudur. Seçilen değişkenlere ilişkin veriler Gana Bankası ve Dünya Bankası'nın resmi internet sitelerinden gelmektedir. Amaç, bu zaman aralığında Türkiye'nin uygulamış olduğu yenilikçi ekonomik politikaların Türkiye'nin Gana'ya yapmış olduğu ihracatta trendden farklı bir ilave potansiyel yapıp yapmadığını tespit etmektir. Araştırmanın sonuçları, önceki yıllarda bu değişkenlerin Gana'nın Türkiye'den ithalatı üzerinde bir etkisi olmadığını ve aynı trendin devam edeceğini bulmaktadır. Ayrıca Gana'nın Türkiye'den ithalatı Gana'nın GSYİH'sının küçük bir kısmını oluşturduğundan Gana'nın ekonomik büyümesine çok az etki etmektedir. Bu çalışmanın bulgularına göre Türkiye'nin GSYH'si, Gana'nın faiz oranları, Türkiye'nin faiz oranları ile Türk Lirası ve Gana Cedi döviz kuru değişkenleri kullanılarak önceki yıllarda Türkiye'den Gana'ya yapılan ithalatın istatistiksel olarak anlamlı olmadığını görülmüştür. Gana'nın Türkiye'den yaptığı ithalatın, ülkenin GSYİH'sinde ihmal edilebilir bir kısmını oluşturması, bunların Gana ekonomisinin büyümesine minimum düzeyde etki ettiği anlamına gelmektedir. Bu sonuçlar önceki çalışmalarla uyumludur ve bu çalışmalarda Gana ile Türkiye arasındaki ithalat ticaret ilişkisinin, Türkiye'nin Gana ekonomisine yoğun yatırım yapmasına yol açtığını bulmuşlardır. Ancak Gana için aynı şeyi söylemek mümkün değildir, çünkü Gana'nın Türkiye'den daha fazla nihai ürün ithal ederken, ekonomisini canlandıracak katma değeri daha az olan hammaddeleri Türkiye'ye ihraç etmesidir. Dolayısıyla bu ticari ilişkinin halihazırda Gana'nın ekonomik büyümesi üzerinde çok az bir etkisi vardır ve bu durum bu tezdeki bulguları doğrulamaktadır. Çalışma, Gana'nın Türkiye'den sadece ithalat yapması ve Türkiye'ye sadece hammadde değil, rafine edilmiş ürünler de ihraç etmesi gerektiğini öne sürmektedir. Bu durum ülkenin ekonomik büyümesini artırmaya yardımcı olacak ve daha fazla döviz kazanma şansı verecektir. Araştırmacı Gana ile ticaret ortakları arasındaki GSYİH ve ödemeler dengesinin ekonomik büyümeyi nasıl etkilediğini araştırmak için daha fazla çalışma yapılabileceğini, çünkü bu değişkenlerin aynı zamanda bir ülkenin ekonomik büyümesi üzerinde de büyük etki yaratma eğiliminde olduğunu tespit etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the potential import of Ghana from Türkiye using a model constructed for this purpose and time-series data spanning from 2000 to 2018. Five variables are used and these are the import of Ghana from Türkiye, the GDP of Türkiye, interest rates of Ghana, interest rates of Türkiye, and the exchange rate for the Turkish Lira and the Ghana Cedi. The data on the selected variables come from the official websites of the Bank of Ghana and the World Bank. The aim is to determine whether the innovative economic policies implemented by Türkiye in this period create an additional potential difference from the trend in Türkiye's exports to Ghana. The results of the research suggest that these variables have no impact on imports and the same trend will continue. In addition, imports of Ghana from Türkiye form a small fraction of Ghana's GDP, hence having little effect on Ghana's economic growth. The study recommends that Ghana needs not only import from Türkiye and export not only raw materials to Türkiye but also refined products. This will give the country the chance to earn more foreign currency to help it increase its economic growth. The researcher suggested that further studies could be carried out to investigate how the GDP and balance of payment between Ghana and its trading partners affect its economic growth since these variables also tend to exert much influence on a country's economic growth.