Estimation of underlying inflation in Turkey: A dynamic factor model approach
Türkiye için enflasyon ana eğilim tahmini: Dinamik faktör modeli yaklaşımı
  1. Tez No: 869500
  2. Yazar: MERVE ÇAPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Enflasyonun ana eğiliminin ölçülmesi para politikası yapıcıları, akademisyenler, ekonomik analistler ve uzun vadeli yatırımcılar için faydalıdır. Geleneksel ana eğilim ölçümleri, tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) daha oynak alt bileşenlerini dışlamakta veya bu kalemlerin ağırlıklarını azaltmaktadır, böylece mevcut ve gelecekteki enflasyon eğilimlerini değerlendirmede yararlı olan bilgileri göz ardı edebilmektedir. Bu çalışmada enflasyonun ana eğilimine ilişkin yeni bir gösterge oluşturulmuştur. Bu gösterge, TÜFE'den alınan 5 basamaklı ayrıştırılmış fiyat verilerinin aylık enflasyonu kullanılarak oluşturulmuştur ve dinamik faktör modeli adı verilen bir ekonometrik modelleme tekniğine dayanmaktadır. Daha sonra, bu yeni gösterge ile birlikte, Turkey ekonomisi için yaygın olarak kullanılan enflasyon ana eğilim göstergelerinin performansı analiz edilmiştir. Sonuçlar, yeni göstergenin enflasyonun ana eğilimini iyi bir şekilde ölçtüğünü ve politika analizi için faydalı bir araç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
A measure of underlying inflation is helpful for monetary policymakers, academics, economic analysts, and long-term investors. Traditional measures of underlying inflation ignore or down-weight the more volatile sub-components of the consumer price index (CPI), thereby omitting information helpful in assessing current and future inflation trends. This paper proposes a new indicator of underlying inflation. It is constructed using monthly inflation of 5-digit disaggregated price data from the CPI and is based on an econometric modeling technique called a dynamic factor model. Then, with this new measure, the performance of the commonly used measures of underlying inflation for the Turkish economy is analyzed. The results indicate that the new indicator provides a good measure of underlying inflation and is a valuable tool for policy analysis.