Hemşirelik öğrencilerinde bilinçli farkındalığın bilişsel esneklik ve özyeterlilik üzerine etkisi
The effect of mindfulness on cognitive flexibility and self-efficacy in nursing students
- Tez No: 869512
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerinde bilinçli farkındalığın bilişsel esneklik ve özyeterlilik üzerine etkisini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Gereç ve yöntem: Tanımlayıcı tipteki bu araştırma Ankara'daki bir üniversitenin hemşirelik fakültesinde öğrenim gören 408 hemşirelik öğrencisi ile Nisan - Mayıs 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları olarak Tanıtıcı Bilgi Formu, Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Bilişsel Esneklik Ölçeği ve Genel Özyeterlilik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma kapsamındaki tanımlayıcı bulgular; yüzde, frekans, minimum, maksimum, ortalama ve standart sapma değerleri ile gösterilmiştir. İki bağımsız grup arasındaki farkı ölçmek için Mann-Whitney U testi, üç ve daha fazla grubu karşılaştırmak için ise Bonferroni düzeltmeli Mann‐ Whitney U testi ve Kruskal-Wallis H testi, değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesi için ise Spearman Korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma kapsamındaki hemşirelik öğrencilerinin bilinçli farkındalık ölçeği puan ortalamaları 56,26±12,50, bilişsel esneklik ölçeği puan ortalamaları 50,48±6,99 ve genel özyeterlilik ölçeği puan ortalamaları 57,65±10,22 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the impact of mindfulness on cognitive flexibility and self-efficacy in nursing students. Materials and methods: This descriptive type research was conducted with 408 nursing students enrolled in the nursing faculty of a university in Ankara between April and May 2023. The data collection instruments were used to the Introductory Information Form, the Mindful Awareness Scale, the Cognitive Flexibility Scale, and the General Self-Efficacy Scale. Descriptive findings of the study were presented using percentages, frequencies, minimum, maximum, mean, and standard deviation values. The Mann-Whitney U test was used to measure differences between two independent groups, the Bonferroni-corrected Mann-Whitney U test and the KruskalWallis H test were used to compare three or more groups, and Spearman correlation coefficient was used to examine relationships between variables. Results: In the scope of the research, the mean scores for Mindful Awareness Scale among nursing students were found to be 56.26±12.50, for Cognitive Flexibility Scale they were 50.48±6.99, and for General Self-Efficacy Scale they were 57.65±10.22.