Hemşirelerde şefkatli iletişimin merhamet yorgunluğu ve psikolojik iyi oluş ile ilişkisi
The relationship of compassionate communication with compassion fatigue and psychological well-being in nurses
- Tez No: 869511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışma; hemşirelerin şefkatli iletişim, merhamet yorgunluğu ve psikolojik iyi oluş düzeyini ve bunları etkileyen faktörleri belirlemek, şefkatli iletişimin merhamet yorgunluğu ve psikolojik iyi oluş ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı nitelikteki bu araştırma, Aralık 2022- Mart 2023 tarihleri arasında Ankara Mamak Devlet Hastanesi'nde çalışan 155 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Veriler Hemşireleri Tanıtıcı Bilgi Formu, Şefkatli İletişim Ölçeği, Merhamet Yorgunluğu Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ile toplanmıştır. İstatistiksek analizler için Statistical Package for Social Sciences for Windows 22.0 programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı kategorik veriler sayı (n) ve yüzde (%), nicel veriler ise ortalama ve standart sapma değerleri, çarpıklık, basıklık, minimum ve maksimum değerleri ile gösterilmiştir. İki grup ortalamalarının karşılaştırılması için Independent Sample T Test ve ikiden fazla grup ortalamasının karşılaştırılması için One Way ANOVA testi uygulanmıştır. Ölçek puanları arasındaki ilişki, hemşirelerin yaş ve meslekteki görev süresi ise Pearson Korelasyon Testi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırma kapsamındaki hemşirelerin Şefkatli İletişim Ölçeği toplam puan ortalaması 81,80±17,81, Merhamet Yorgunluğu Ölçeği toplam puan ortalaması 59,56±23,90 ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği toplam puan ortalaması 39,60±8,29'dur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the levels of compassionate communication, compassion fatigue, and psychological well-being in nurses, as well as to identify the factors influencing them. The purpose of the study is to examine the relationship between compassionate communication and compassion fatigue, as well as psychological well-being. Materials and Methods: This descriptive qualitative research was conducted with 155 nurses working at Ankara Mamak State Hospital between December 2022 and March 2023. The data were collected using the Nurses' Demographic Information Form, Compassionate Communication Scale, Compassion Fatigue Scale, and Psychological Well-being Scale. The Statistical Package for Social Sciences for Windows 22.0 program was employed for statistical analyses. Descriptive categorical data were presented in terms of count (n) and percentage (%), while quantitative data were expressed using mean and standard deviation values, skewness, kurtosis, and minimum and maximum values. Comparison of means between two groups was performed using the Independent Sample T-Test, and for comparing means among more than two groups, the One-Way ANOVA test was applied. The relationship between scale scores was evaluated using the Pearson Correlation Test. Results: Within the scope of the research, the nurses had a mean total score of 81.80±17.81 on the Compassionate Communication Scale, a mean total score of 59.56±23.90 on the Compassion Fatigue Scale, and a mean total score of 39.60±8.29 on the Psychological Well-being Scale.