Terapötik dokunuşun sezaryen sonrası ağrı ve konfor üzerine etkisi
The effect of therapeutic touch on pain and comfort after caesarean section
- Tez No: 869527
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Terapötik Dokunuşun Sezaryen Sonrası Ağrı ve Konfora Etkisi Araştırma, terapötik dokunuşun kadınların sezaryen sonrası ağrı ve konfor düzeyine etkisini belirlemek amacı ile randomize kontrollü, deneysel tipte yapıldı. Araştırma Eylül 2023-Kasım 2023 tarihleri arasında Hatay Dörtyol Devlet Hastanesinde yer alan Kadın Hastalıkları Servisinde sezaryen ile doğum yapan kadınlarla yürütüldü. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, ağrıyı değerlendirmek için Vizüel Ağrı Skalası, konforu değerlendirmek için Doğum Sonu Konfor Ölçeği kullanıldı. Analizler, IBM SPSS V25 Software ve R Studio ile gerçekleştirildi. G*Power analizi yapıldığında örneklem büyüklüğü 90 kadın olarak hesaplandı (45 deney, 45 kontrol). Veriler sayı, yüzde, t testi ve ANOVA ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The Effect of Therapeutic Touch on Pain and Comfort After Caesarean Section The research was conducted in a randomized controlled, experimental type to determine on women the effect of therapeutic touch on pain and comfort levels after cesarean section. The research was conducted with women who gave birth by cesarean section in the Gynecology Service at Hatay Dörtyol State Hospital between September 2023 and November 2023. Personal Information Form, Visual Pain Scale to evaluate pain, and Postpartum Comfort Scale to evaluate comfort were used to collect data. Analyzes were performed with IBM SPSS V25 Software and R Studio. When G*Power analysis was performed, the sample size was calculated as 90 women (45 experimental, 45 control). Data were analyzed by number, percentage, t test and ANOVA.