65-85 yaş aralığındaki hastanede yatan bireylerde terapötik dokunuşun algılanan uyku düzeyi ve kaygı üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of therapeutic touch on perceived sleep level and anxiety in hospitalised individuals age 65-85: A randomised controlled trial
- Tez No: 816646
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA BAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma 65-85 yaş aralığındaki bireylere uygulanan terapötik dokunuşun algılanan uyku düzeyi ve kaygıya etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Araştırma deseni ön test son test kontrol gruplu randomize deneysel bir çalışmadır. Araştırma Ankara Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Servisi'nde, Ekim 2022-Aralık 2022 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırmanın evrenini bir yıl içerisinde kliniğe başvuran 65-85 yaş aralığındaki 368 hasta oluşturdu. Araştırmanın örneklem büyüklüğü G-power analizi ile hesaplandı. Araştırmanın örneklemini deney grubu 34, kontrol grubu 34 olmak üzere 68 hasta oluşturdu. Deney grubundaki hastalara bir hafta boyunca iki seans, 22:00-24:00 saatleri arasında ortalama 20 dakika terapötik dokunuş uygulandı. Kontrol grubuna herhangi bir girişim yapılmadı. Verilerin toplanmasında sosyo-demografik özellikler formu, görsel analog ölçeği ve uyku düzen soru formu kullanıldı. Verilerin istatistiksel analizinde ki-kare testi, bağımlı örneklem t Test (t*), bağımsız örneklem t Test (t), Mann Whitney U test (z) ve Wilcoxon test (z*) kullanıldı. Katılımcıların ön test kaygı düzeyi ortalamaları değerlendirildiğinde deney grubunun kaygı düzeyinin 60,06±2,04 ortalamadan uygulanan girişim sonrası 40,59±1,31 ortalamaya düştüğü, kontrol grubunun ön test kaygı düzeyinin 50,47±1,91 ortalamadan uygulanan girişim sonrası 60,29±1,29 ortalamaya yükseldiği ve gruplar arasında önemli fark olduğu belirlendi. Grupların uykuya dalma sorununa göre değerlendirme yapıldığında ön test ortalamalarının deney grubunda 0,47±0,51, kontrol grubunda 0,62±0,49 olduğu son test ölçümlerinin deney grubunda 0,41±0,50 kontrol grubunda 0,71±0,46 olduğu belirlendi. Gruplar arasındaki son test ortalamaları arasında önemli bir fark olduğu saptandı. Sonuç olarak uygulanan girişim sonrası deney grubunda kaygı seviyesinde kontrol grubuna göre azalma olduğu görülürken, grupların uykuya dalma sorunu değerlendirildiğinde deney grubuyla kontrol grubu arasında anlamlı bir fark olduğu görülmektedir. Anahtar Kelimeler Terapötik dokunuş, yaşlılık, kaygı, uyku, psikiyatri hemşireliği
Özet (Çeviri)
The Effect of Therapeutic Touch on Perceived Sleep Level and Anxiety in Hospitalised Individuals Aged 65-85: A Randomised Controlled Study Konya, 2021 This study was conducted to examine the effect of therapeutic touch on perceived sleep level and anxiety in individuals aged 65-85 years. The research design was a randomised experimental study with a pre-test post-test control group. The research was conducted in Ankara City Hospital Orthopaedics and Traumatology Service between October 2022 and December 2022. The population of the study consisted of 368 patients aged 65-85 years who applied to the clinic within one year. The sample size of the study was calculated by G-power analysis. The sample consisted of 68 patients, 34 in the experimental group and 34 in the control group. Patients in the experimental group received therapeutic touch for two sessions for one week, for an average of 20 minutes between 22:00-24:00 hours. No intervention was performed in the control group. Socio-demographic characteristics form, visual analogue scale and sleep pattern questionnaire were used for data collection. Chi-square test, dependent sample t test (t*), independent sample t test (t), Mann Whitney U test (z) and Wilcoxon test (z*) were used for statistical analysis of the data. When the pre-test anxiety level averages of the participants were evaluated, it was determined that the anxiety level of the experimental group decreased from 60.06±2.04 mean to 40.59±1.31 mean after the intervention, the pre-test anxiety level of the control group increased from 50.47±1.91 mean to 60.29±1.29 mean after the intervention and there was a significant difference between the groups. When the groups were evaluated according to the problem of falling asleep, it was determined that the pre-test averages were 0.47±0.51 in the experimental group and 0.62±0.49 in the control group, and the post-test measurements were 0.41±0.50 in the experimental group and 0.71±0.46 in the control group. It was found that there was a significant difference between the posttest averages between the groups. As a result, it was observed that there was a decrease in the level of anxiety in the experimental group after the intervention compared to the control group, while there was a significant difference between the experimental group and the control group when the problem of falling asleep was evaluated. Keywords Therapeutic touch, old age, anxiety, sleep, psychiatric nursing