Ayak refleksolojisi ve terapötik dokunuşun hemodiyaliz tedavisi gören kadınlarda yorgunluk, depresyon ve cinsel yaşam kalitesi üzerindeki etkisi
The effects of foot reflexology and therapeutic touch on fatigue, depression, and sexual quality of life in women undergoing hemodialysis treatment
- Tez No: 953636
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDAGÜL YAĞMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu araştırma ayak refleksolojisi ve terapötik dokunmanın (TD) hemodiyaliz tedavisi gören kadınlarda yorgunluk, depresyon ve cinsel yaşam kalitesi üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve metot: Araştırma ön test son test kontrol gruplu randomize kontrollü olarak gerçekleştirildi. Araştırma, refleksoloji, TD ve kontrol gruplarındaki toplam 108 hemodiyaliz tedavisi alan kadın ile tamamlandı. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Yorgunluk Şiddeti Ölçeği (YŞÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın (CYKÖ-K) kullanılarak toplandı. Refleksoloji ve TD gruplarına, dört hafta süresince haftada iki kez uygulama yapılarak, toplamda sekiz seans gerçekleştirildi. Verilerin analizinde Welch testi, tek Yönlü ANOVA, ilişkili örneklemler için t testi, Cohen's d ve Omega-kare kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effects of foot reflexology and therapeutic touch on fatigue, depression and sexual quality of life in women receiving hemodialysis treatment. Material and method: The study was conducted as a randomized controlled trial with a pre-test, post-test, and control group design. It was completed with a total of 108 women undergoing hemodialysis treatment in the reflexology, TD (Therapeutic Touch), and control groups. Data were collected using the Personal Information Form, Fatigue Severity Scale (FSS), Beck Depression Inventory (BDI), and Sexual Quality of Life-Female (SQOL-F) scale. Reflexology and TD groups received a total of eight sessions, administered twice a week for four weeks. For data analysis, Welch's test, one-way ANOVA, paired samples t-test, Cohen's d, and omega squared were used.