60 yaş ve üstü kadınların dijital okuryazarlık düzeyleri ve yaşam kaliteleri arasındaki ilişki
The relationship between the digital literacy and life quality levels of women with and over the age of 60 years
  1. Tez No: 869529
  2. Yazar: ESEN NUR GÜNERHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı; 60 yaş ve üstü kadınların dijital okuryazarlık düzeyleri ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin ve bunu etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Çalışmaya Ankara Çankaya ve Sincan ilçelerinde yaşamakta olup, Halk Eğitimi Merkezleri bünyesinde açılan programlardan herhangi birine katılmış olan 60 yaş ve üstü 200 kadın katılmıştır. Dijital okuryazarlık düzeyi ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi demografik değişkenler ile ilişkilendirmek için nicel veriye dayalı korelasyon tipi ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları, dijital okuryazarlık düzeylerinin Çankaya'da yaşayan kadınlar arasında yüksek olduğunu göstermektedir. Demografik özellikler göz önünde bulundurulduğunda, yaş, yaşanılan ilçe, eğitim, medeni durum, çalışma ve gelir durumu ile dijital okuryazarlık düzeyi arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Yaşam kalitesi düzeyleri değerlendirildiğinde ise yaş, yaşanılan ilçe, medeni durum ve gelir durumu ile yaşam kalitesi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır; ancak eğitim düzeyi, çalışma durumu ile yaşam kalitesi arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler gözlemlenmiştir. Sonuç olarak dijital okuryazarlık ile yaşam kalitesi arasında negatif yönde ve zayıf bir ilişki ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between digital literacy levels and quality of life of women aged 60 and over and the factors affecting this. 200 women aged 60 and over who live in Ankara Çankaya and Sincan districts and participated in any of the programs opened within the Public Education Centers participated in the study. A correlation type relational screening method based on quantitative data was used to correlate the relationship between digital literacy level and quality of life with demographic variables. The findings of the study show that digital literacy levels are high among women living in Çankaya. Considering the demographic characteristics, a significant relationship was found between age, district of residence, education, marital status, employment and income status and digital literacy level. When quality of life levels were evaluated, no significant relationship was found between age, district of residence, marital status and income level and quality of life; however, positive significant relationships were observed between education level, employment status and quality of life. As a result, a negative and weak relationship emerged between digital literacy and quality of life.