The socio-politics of memory and identity between conflict and peace
Çatışma ve barışım arasındaki bellek ve kimlik sosyo-siyaseti
- Tez No: 538299
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NAİL ALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 396
Özet
Bellek ve kimlik eğitimi, son yıllarda en popüler akademik konulardan biri oldu. Sosyal bilimlerin kuramsal çerçevelerinin çoğunda iki kavram arasında akademik ve analitik bir bağın oluşumu söz konusudur. Bu çalışma, Türkiye örnek çalışmasında karşılıklı bağımlılığı üzerine odaklanan bellek ve kimlik kavramlarının araştırılmasıdır. Kavramların ve akademik gelişimlerinin analizinden sonra bu çalışma, siyasal iletişimde toplumsal ve kolektif anlayışta, Türk toplumunda ve siyasetinde bellek ve kimliğin var olma yollarını araştırmaktadır. Niteliksel bir araştırma metodolojisi kullanan çalışma, siyasal ve sosyal pratikte bellek ve kimlik kavramlarının kullanımı konusunda akademik tartışmaya yeni yönler getirmektedir. Bu tez, bellek ve kimlik üretiminin ve kolektif yetenek ve poloitik bir araç olarak iletişimin altta yatan mekanizmalarını görünür kılar. Eşsiz ve geri dönüşümsüz bir çalışma olan bu disiplinlerarası araştırma, bellek çalışmaları ve kimlik çalışmaları arasındaki interdiscipliğnary yaklaşımın ara yüzünde yer alan gelişmekte olan bir alana katkıda bulunur. Çekirdek açıklamalar, Türk örneği ve ilgili bölgeler (Mıddle doğusu ve Balkanlar) ile ilgilidir. Bu nedenle bu çalışma teorik alanın, politik kullanımın, sosyolojik vizyonun bir okumasına izin verir ve araştırmayı bellek ve iğdelik arasındaki bağlantıların barışçılığın veya çatışmaların nedeninin anahtarı olabileceğini düşünür.
Özet (Çeviri)
Studying memory and identity became one of the most popular academic subjects in the last decades. The formation of an academic and analytic link between the two concepts is mentioned in the majority of the theoretical frames of the social sciences. This work is an investigation of the memory and identity concepts focusing on their interdependency in the Turkish case study. After the analyzing of the concepts and their academic development, this work explores the ways memory and identity are present in the Turkish society and politics, in the social and collective understanding and in the political communication. The work, using a qualitative research methodology, brings to the academic debate new sides on the use of memory and identity concepts in the political and social practice. This thesis makes visible the underlying mechanisms of memory and identity production and communication as a collective ability and a political tool. A unique and irreproducible study, this interdisciplinary research sits as a contribution to an emerging field that is located at the interface between Memory studies and Identity studies from an interdisciplinary approach. The core explanations are related to the Turkish example and the related regions (the Middle East and the Balkans). Therefore this work allows a reading on the theoretical sphere, the political use, the sociological vision and considers the investigatio9n of the way memory and identity interlink may be the key to peace making or the cause of conflicts.