Risk ve rekabetin bankaların kârlılığı üzerindeki etkileri: Türk bankacılık sektörü üzerine bir uygulama
The impact of risk and competition on banks profitability: A study on the Turkish banking sector
  1. Tez No: 869559
  2. Yazar: ECE ÖZKELEBEKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHPARE KARAHAN GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de faaliyet gösteren ticari bankaların kârlılıkları ile rekabet ve risk düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Literatürde, bankacılık sektöründe bankaların kârlılığını etkileyen faktörlerin araştırıldığı birçok çalışma bulunmasına rağmen, Türk bankacılık sektöründe risk ve rekabetin bankaların kârlılıkları üzerindeki etkisini beraber inceleyen araştırma sayısının oldukça sınırlı olması bu çalışmanın çıkış noktasını oluşturmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de bankacılık sektöründe faaliyet gösteren 19 bankanın verilerinden hareketle 2002-2021 dönemi için panel veri regresyon yöntemi kullanılarak banka performansı ile iflas riski, likidite riski, kredi riski, rekabet gücü, arasında ilişki araştırılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre; bankaların rekabet güçlerinin bir göstergesi olarak tercih edilen Lerner Endeksi değişkenin bütün kârlılık oranlarıyla istatistiki olarak anlamlı pozitif ilişkisi tespit edilmiştir. Risk değişkenlerinin banka kârlılığı ile olan ilişkileri ise karışık çıkmıştır. Kredi riskinin özkaynak kârlılığı ile negatif, likidite riskinin de hem aktif kârlılığı hem de özkaynak kârlılığı ile negatif ve istatistiki olarak anlamlı bir ilişkisi tespit edilmiştir. Diğer taraftan, iflas riskinin kârlılık oranlarıyla istatistiki olarak anlamlı bir ilişkisi bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the profitability of commercial banks operating in Turkey and their competition and risk levels. In the literature, there are many studies investigating the factors affecting the profitability of banks in the banking sector. However, the limited number of studies examining the impact of risk and competition on banks' profitability in the Turkish banking sector constitutes the starting point of this study. In this study, based on the data of 19 banks operating in the banking sector in Turkey, the relationship between bank performance and bankruptcy risk, liquidity risk, credit risk are competitiveness are sought by using panel data regression method for the period 2002-2021. According to the results of the study, the Lerner Index variable, which is preferred as an indicator of banks' competitiveness, has a statistically significant positive relationship with all profitability ratios. The relationship between risk variables and bank profitability is mixed. Credit risk has a negative relationship with return on equity and liquidity risk has a negative relationship with return on equity and return on asset. On the other hand, bankruptcy risk has no statistically significant relationship with profitability ratios.