Z kuşağının metaverse'e yönelik farkındalığının incelenmesi
An examination of generation Z's awareness of the metaverse
  1. Tez No: 869578
  2. Yazar: İKLİMA KAYA
  3. Danışmanlar: DR. HACI HASAN SAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişmeler neticesinde insan yaşamına giren Sanal Gerçeklik ve Metaverse gibi pek çok kavram, dildeki değişiklerin yanı sıra yaşam tarzında da köklü değişikliklere yol açmıştır. Dijital yerli olarak adlandırılan Z kuşağı günümüzde bu yeni teknolojiye adaptasyonu tam olarak tamamlanmış ilk kuşak olarak incelenmektedir. Dijital devriminin yaşanmasının ardından dünyaya gelen Z kuşağı internete tam olarak hâkim olan ilk kuşaktır. Bu çalışmada Z kuşağı bireylerin, Metaverse farkındalığı, onu kullanma ve fark etme biçimleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın teorik bölümünde 1900- günümüz arasındaki kuşaklara, Metaverse'ün gelişim sürecine ve onu oluşturan dinamiklere, Metaverse ile birlikte gündelik konuşma diline de hâkim olan Metaverse'ü oluşturan teknolojileri hakkında alan yazın incelenmiştir. Uygulama kısmında ise, Z kuşağı bireylerinden oluşan 500 kişi ile yapılan anket çalışmasına yer verilmiştir. Anket çalışmasında elde edilen veriler SPSS 26 paket programı aracılığıyla analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda Z kuşağı bireylerin; cinsiyeti, gelir durumu, medya ve teknoloji uyaranları ile Metaverse'e yönelik farkındalık arasında ilişki olmadığı, eğitim durumları ve günlük teknolojiye harcanan zaman arttıkça metaverse yönelik farkındalığın arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the developments in information technologies, many concepts such as Virtual Reality and Metaverse, which have entered human life, have led to radical changes in lifestyle as well as changes in language. Generation Z, which is called the digital native, is nowadays examined as the first generation whose adaptation to this new technology has been fully completed. Generation Z, which came into the world after the digital revolution, is the first generation to fully master the internet. In this study, Generation Z individuals' awareness of the Metaverse and the ways they use and recognize it were tried to be determined. In the theoretical part of the study, the literature on the generations between 1900 and today, the development process of Metaverse and the dynamics that make it up, and the technologies that make up the Metaverse, which dominate the daily spoken language with the Metaverse, were examined. In the application part, a survey study conducted with 500 people consisting of Generation Z individuals was included. The data obtained in the survey study were analyzed and interpreted through the SPSS 26 package program. As a result of the research, it was observed that there was no relationship between Generation Z individuals' gender, income status, media and technology stimuli and awareness of the Metaverse, while awareness of the metaverse increased as their educational status and time spent on technology increased.