Doğum analjezisinde epidural fentanil bupivakain kombinasyonu ile klonidin bupivakain kombinasyonunun karşılaştırılması
Comparison of bupivakain and fentanyl with bupivakain and clonidine for extradural analgesia during labour
- Tez No: 86960
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Anesthesiology and Reanimation, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Giriş ve amaç: Etkili analjezi sağlamalarına karşın epidural opioidlerin istenmeyen yan etkileri olduğu bir çok yerde bildirilmiştir. a2 agonistlerden olan klonidin, opiodlerden farklı birkaç mekanizmayla analjezi oluşturmaktadır. Klonidin intratekal yada epidural uygulamadan sonra lokal anesteziklerin absorbsiyonunu geciktirerek etkinliklerini arttırmaktadır. Anestezi pratiğinde son yıllarda kullanımı giderek artan klonidinin bupivakain ile kombinasyonunun, epidural doğum analjezisindeki etkinliğini araştırmayı, yaygın olarak kullanılan fentanil bupivakain kombinasyonu ile karşılaştırarak incelemeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Fakültemiz etik kurulunun izini alındıktan sonra, 18 yaşından büyük, gebeliği 36 haftayı aşan 41 olgu çalışmaya alındı. Bütün hastalara periferik damar yolundan 10 ml/kg %0.9 serum fizyolojik verildi. Epidural kateter sol lateral pozisyonunda, L2-3veya L ^ aralığından takıldı. 3ml % 0.5 bupivakain test doz amaçlı uygulandıktan sonra olgular randomize olarak iki gruba ayrıldı. I. gruba, 10 mi volümde % 0, 125'lik bupivakain ve 50 \xg fentanyl kombinasyonu; II. gruba, 10 mi volümde % 0, 125'lik bupivakain ve 75 jig klonidin kombinasyonu uygulandı. İkinci kez analjezi gereksinimi olduğunda, ilk dozlar tekrarlandı. Daha sonraki dozlar 10 mi % 0, 125'lik bupivakain olarak uygulandı. Tüm gruplarda ilk yarım saat 5 dk arayla daha sonra 15 dk arayla sistolik ve diyastolik kan basıncı, kalp atım hızı, solunum sayısı, çocuk kalp sesi, sedasyon derecesi, duyusal ve motor blok düzeyleri izlendi. Analjezi düzeyini belirlemek için Vizüel Analog Skala (0- 10), motor blok düzeyi için Bromage skalası, sedasyon düzeyi için beşli sedasyon skalası, yenidoğanı değerlendirmede ise 1. ve 5. dakikalardaki APGAR skoru kullanıldı. Olgular bulantı, kusma, ağız kuruluğu, kaşıntı ve solunum depresyonu gibi yan etkiler açısından takip edildi. Bulgular ve Tartışma: Olguların demografik ve obstetrik verileri, sedasyon. duyusal ve motor blok düzeyleri, solunum sayısı, sistolik ve diyastolik kan basınçları, kalp atım hızı, doğum şekli ve süresi, APGAR skoru ve çocuk kalp sesi her iki grupta da benzer bulundu. Klonidin grubunda kullanılan ortalama bupivakain miktarı ve ek analjezik gereksiniminin daha az olması istatiksel olarak anlamlıydı. Sonuç olarak; opioidlerin yan etkileri düşünüldüğünde, doğum analjezisinde % 0.125 bupivakain ile 75 jj.g klonidin kombinasyonun iyi bir alternatif olacağı kanısına vardık. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY Introduction: Epidural opioids provide efficient analgesia, there are numerous reports on the incidence of their side effects. Epidural administration of clonidine as an a 2 agonist, produces pain relief through opioid independent mechanisms. After intrathecal or epidural injection, clonidine reduces the absorbtion of the local anesthetic and so, increaces its efficiency. In this study we compared the safety and efficiency of bupivacaine and clonidine with bupivacaine and fentanyl. Method: After informed consent and institutional approval 41 pregnant women older than 18 years of age, with pregnancy of at least 36 weeks gestation were studied. Saline 10 ml/kg was infused via a peripheral vein prior to epidural block. With the patient in the left lateral position, lumbar epidural block was performed at the l_2-3 or L ^ interspaces. After giving a test dose consisting of 15 |^g (3 ml) bupivacaine, 75 ^g clonidine or 50 fig fentanyl combined with 0,125 % bupivacaine (10 ml) was administered randomly. A second injection of the same solution was given for any pain subsequently. Patients in both groups received further 10 ml injections 0.125 % bupivacaine without fentanyl or clonidine if necessary. Maternal heart rate, systolic and diastolic arterial pressure, fetal heart rate and respiratory rate were measured at every 5 min for the first 30 min and then at every 15 min. Efficiency of analgesia was evaluated using the 0-10 point Visual Analogue Scale (VAS), motor block was assessed using Bromage scale and sedation was scored using a five point scale. Neonatal condition was measured using 1th and 5 th min APGAR scores. Adverse effects including nausea, vomiting, xerostomia, pruritus and respiratory depression were documented. Results and Discussion: Demographic and obstetric data were similar in both groups. There were no difference in maternal heart rate, sedation, respiratory rate, mode of delivery, duration of labour, fetal heart rate or APGAR scores between the groups. Total bupivacaine requirement was less in the clonidine group. In conclusion we found that the clonidine 75 ug combined with 0.125% bupivacaine decreased further bupivacain requirements. Combination of clonidine to bupivacain seems to be a good alternative in labour analgesia considering side effects of opioids. 46