Yenidoğan tarama programında 17-hidroksiprogesteron yüksekliği saptanan hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients detected with elevated 17-hydroxyprogesterone levels in the newborn screening program
  1. Tez No: 869609
  2. Yazar: ASU ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK SARICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Yenidoğan tarama programı kapsamında alınan kan örneklerinde KAH şüpheli olan hastalara hangi oranda tanı konulup tedaviye başladığını belirlemek ve tarama testinin etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrin ve Yenidoğan Polikliğine 17- hidroksiprogesteron (17-OHP) yüksekliği nedeniyle yönlendirilen kırkiki bebek dahil edildi. Vakaların cinsiyet, doğum şekli, doğum haftası, doğum ağırlığı, akraba evliliği, hastaneye başvuru günü, fizik muayene bulguları, 17-OHP düzeyi, elektrolit ve glukoz değerleri ile serum steroid profil düzeyleri kaydedildi. 17-OHP düzeyi için referans aralıkları; ≥36 hafta ve ≥2500 gram doğan bebeklerde ≥10 ng/ml, 32-35 hafta ve 1500-2499 gram prematüre bebeklerde ≥15 ng/ml olarak belirlendi. Çalışmada ikinci topuk kanı taramasından sonra şüpheli sonuçları olan onbir bebeğe 'Standart doz ACTH uyarı testi' yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen bebeklerden % 83,3'ü erkekti. Bebeklerin ebeveynlerinde akrabalık oranı % 64,3 olarak saptandı. Fizik muayene bulgularında kız olgularda kuşkulu genitalya saptanmadı ancak erkek bebeklerde en sık gözlenen bulgu skrotal hiperpigmentasyon ve makrogenitalyaydı. Çalışmamıza dahil edilen bebeklerin % 28,6'ı prematür ve % 16,7'si düşük doğum ağırlığında idi. Prematürite ve düşük doğum haftası olan bebeklerin 17-OHP seviyeleri
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the proportion of newborns suspected of having congenital adrenal hyperplasia (CAH) based on blood samples collected as part of the newborn screening program and assess the effectiveness of the screening test by identifying the rate at which a diagnosis was made and treatment was initiated. Materials and Methods: Forty-two infants referred to the Pediatric Endocrinology and Neonatal Clinic of Ankara Atatürk Sanatorium Training and Research Hospital due to elevated 17-hydroxyprogesterone (17-OHP) levels were included in the study. Data on the patients' gender, mode of delivery, gestational age, birth weight, consanguinity, date of hospital admission, physical examination findings, 17-OHP levels, electrolyte and glucose values, and serum steroid profile levels were recorded. Reference ranges for 17-OHP levels were set as ≥10 ng/ml for infants born at ≥36 weeks and ≥2500 grams, and ≥15 ng/ml for premature infants born at 32-35 weeks and weighing 1500-2499 grams. After the second heel prick blood screening, eleven infants with suspicious results underwent a standard dose ACTH stimulation test. Findings: Among the infants included in the study, 83.3% were male. The consanguinity rate among the parents of the infants was determined to be 64.3%. Suspicious genitalia were not detected in female subjects during physical examination, but the most commonly observed findings in male infants were scrotal hyperpigmentation and macrogenitalia. Twenty-eight point six percent (28.6%) of the infants included in our study were premature, and 16.7% had low birth weight. Premature and low birth weight infants were found to have higher 17-OHP levels compared to term infants. Result: The initiation of newborn critical congenital heart disease (CCHD) screening has made it possible to prevent adrenal insufficiency crises and significantly reduce mortality and morbidity.