Tezhip sanatında modern yorum arayışları
The search for modern interpretation in the art of illumination
- Tez No: 869614
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER ÜÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tezhip Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Altın ile süsleme anlamına gelen tezhip, yazılı metinlerin estetik değerini arttırmak amacıyla ortaya çıkan bir süsleme sanatıdır. Geleneksel Türk sanatları içerisinde önemli bir yere sahip olan tezhip sanatı, yüzyıllardır farklı medeniyetlerin katkılarıyla ve sanatçıların nadide eserleriyle bugüne kadar ulaşmıştır. Klasik tezhip tekniklerinin sürekli kendini tekrar etmesi, modern anlamda yeni çalışmalar yapılması ihtiyacını da beraberinde getirmiştir. Tezhip sanatındaki bu yenilikler, geleneksel tezhip sanatının bir uzantısı olarak değerlendirilebilir. Bu görüşü benimseyen bazı tezhip sanatçıları, eserlerini modern ve yenilikçi çalışmaların katkılarıyla zenginleştirmişlerdir. Bu çalışmada tezhip sanatındaki modern yorum arayışlarına değinilmiştir. Modern yaklaşımların günümüz sanat anlayışı içinde nasıl değerlendirilmesi gerektiği gösterilmiş ve böylece tezhip sanatının gelişimi öne çıkarılmıştır. Bu çalışma, klasik tezhip unsurlarının modern sanat pratikleri ile nasıl bütünleştiğini, günümüz beğeni ve ihtiyaçlarının, teknolojinin getirdiği imkânlar doğrultusunda tezhip sanatının malzeme ve teknik kullanımına nasıl yansıdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Illumination, which means decoration with gold, is adecorative art that emerged in order to increase the aesthetic value of written texts. The art of illumination, which has an important place in traditional Turkish arts, has survived for centuries with the contributions of different civilizations and the rare works of artists. The constant repetition of classical illumination techniques brought the need for new works in the modern sense. These innovations in illumination art can be considered as an extension of the art of traditional illumination. Some illumination artists who adopted this view enriched their works with the contributions of modern and innovative approaches. In this study, the search for modern interpretations in the art of illumination is discussed. This thesis evaluates modern within today's understanding of art and highlights the development of the art of illumination. The study shows how the elements of classical illumination are integrated into modern art practices. Finally, the change in the use of materials and techniques in the art of illumination is evaluated based on today's tastes and needs.