News production in the construction of Colombia's image: The journalistic coverage of the Latin American country in the Turkish press
Kolombiya ı̇majının inşasında haber üretı̇mı̇: Türk basınında Latin Amerika ülkesinin haber kapsamı
  1. Tez No: 869613
  2. Yazar: VALERİA CUEVAS GONZALEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ÖZGÜR GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Kolombiya ve Türkiye aralarındaki birçok sosyal, kültürel ve coğrafi farklılıklara rağmen son yıllarda ikili ilişkilerini güçlendirdi. Bilginin medya ve sosyal ağlar aracılığıyla yayılması bu ülkelerin daha da yakınlaşmasına olanak sağladı ve bu da şu an iki ülke arasında daha fazla karşılıklı bilgi ve daha yakın bir bağ ile bağlanmalarına olanak sağladı. Bu çalışmanın amacı, gazetecilik sayesinde Türkiye'ye Kolombiya hakkında hangi bilgilerin ulaştığını öğrenmek ve Gustavo Petro'nun solcu hükümetinden sonra Güney Amerika ülkesi olan Kolombiya'nın imajinın ne düzeyde olumlu, olumsuz veya tarafsız olup olmadığını belirlemektir. Bu amaca ulaşmak için, Türkiye'nin en popüler medyalarından beşinin (Cumhuriyet, Miliyet, Sabah, Sözcü ve Hürriyet) dijital portalları seçildi ve 2022-2023 yılları arasında Kolombiya ile ilgili bulunan toplam 378 haber dosyası toplandı. Bu dosyaların sonraki analizi, çerçeveleme teorisinin beş çerçevesi aracılığıyla nitel metodoloji ve içerik analizi yoluyla gerçekleştirilmiştir. Türkiye'deki haber gündeminin Kolombiya hakkında başta spor, siyaset, kültür ve eğlence olmak üzere farklı güncel olaylar ve genel olarak Türkiye'deki medyanın ilgisini çeken diğer hikayeler üzerinde durduğu ve Kolombiya hakkında iyi ya da kötü bir imaj belirlemeden, daha çok bilgi vermeye odaklandığı sonucuna varıldı. Bu bulguların akademik alanda ve hatta medya bağlamında Kolombiya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin anlaşılması üzerinde bir etkisi olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Despite the geographical, cultural and social differences between Colombia and Türkiye, in recent decades both countries have strengthened their bilateral relations and this approximation has been facilitated in great part by the diffusion of information through the media and even social networks, which currently allows for greater mutual knowledge and a closer link between the two nations. This study aimed to know what information about Colombia is reaching Türkiye in journalistic terms and, therefore, to determine whether the image of the South American country remains positive, negative or neutral, especially after the beginning of Gustavo Petro's leftist government. To achieve this objective, five of the digital portals of some of the most popular media in Türkiye (Cumhuriyet, Miliyet, Sabah, Sözcü and Hürriyet) were chosen and a total of 378 news files related to Colombia found between 2022 and 2023 were collected. The subsequent analysis of these files was carried out through qualitative methodology and content analysis through five of the frames of the framing theory. It is concluded that Colombia has been present in the news agenda in Türkiye based on different current events, mainly of a sporting, political, cultural and entertainment type, as well as other stories that have captured the interest of the media in Türkiye, but without determining a good or bad image of the South American country, but rather focusing on providing information. It is expected that these findings may have an impact on the academic field and even on the understanding of the relations between Colombia and Türkiye in the media context