Yetişkin bireylerde ayrılık anksiyetesi kimlik ve öfke arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between adult separation anxiety identity and anger in adult individuals
- Tez No: 869627
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırma yetişkin bireylerde ayrılık anksiyetesi, öfke ve kimlik arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma örneklemi 71 Erkek, 141 Kadın olmak üzere 212 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama amacıyla,“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Yetişkin Ayrılık Anksiyetesi Anketi”,“Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği”ve“Kimlik Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada verilerin analizi için SPSS 25 programı kullanılmıştır. Yetişkin Ayrılık Anksiyetesi Anketi, Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği ve Kimlik Algısı Ölçeği arasındaki ilişkilere Pearson Korelasyon Analizi ile bakılmıştır. Yetişkin Ayrılık Anksiyetesi Anketi, Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği ve Kimlik Algısı Ölçeğinin demografik değişkenlere göre fark analizleri için Tek Yönlü Varyans Analizi (One-way ANOVA) ve bağımsız örneklemler T testi yapılmıştır. Yetişkin Ayrılık Anksiyetesi Ölçeği ile Sürekli Öfke, Öfke İçe, Öfke Dışa ve Olumsuzluk Kimlik Algısı değişkenleri incelendiğinde, zayıf ve orta düzeyde pozitif korelasyona sahip olduğu saptanmıştır. Yetişkin Ayrılık Anksiyetesi Ölçeği ile Öfke kontrol ve Olumlu Kimlik Algısı değişkenleri incelendiğinde, zayıf ve orta düzeyde negatif korelasyona sahip olduğu saptanmıştır. Olumsuzluk Kimlik Algısı ile Sürekli Öfke, Öfke İçe ve Öfke Dışa değişkenleri incelendiğinde, zayıf ve orta düzeyde pozitif korelasyona sahip olduğu saptanmıştır. Olumsuzluk Kimlik Algısı ile Öfke Kontrol değişkenleri incelendiğinde, zayıf düzeyde negatif korelasyona sahip olduğu saptanmıştır. Olumlu Kimlik Algısı ile Sürekli Öfke, Öfke İçe değişkenleri incelendiğinde, zayıf düzeyde negatif korelasyona sahip olduğu saptanmıştır. Olumlu Kimlik Algısı ile Öfke Kontrol değişkenleri incelendiğinde, zayıf düzeyde pozitif korelasyona sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to determine if there is a relationship between Adult Separation Anxiety, Anger and Identity in adult individuals. The sample of this study consists of 212 adult individuals (141 women and 71 men). To gather data in this study,“Sociodemographic Information Form, Adult Seperation Anxiety Survey, Trait Anger and Anger Expression Scales and Sense of Identity Scale”were used. SPSS 25 software was used for data analysis. To determine if there is a relationship between Adult Seperation Anxiety Survey, Trait Anger and Anger Expression Scales and Sense of Identity Scale, Pearson's correlation coefficient was used. One-way Analysis of Variance (One-way ANOVA) and independent samples T Test were performed according to the demographic variables for the gap analysis of Adult Seperation Anxiety Survey, Trait Anger and Anger Expression Scales and Sense of Identity Scale. Adult Separation Anxiety Scale and Trait Anger, Anger-in, Anger-out and Negative Sense of Identity were examined and found to be in a meaningful, weak and moderate, positive relationship. Adult Separation Anxiety Scale, Anger-control and Positive Sense of Identity were examined and found to be in a meaningful, weak and moderate, negative relationship. Negative Sense of Identity, Trait Anger, Anger-in and Anger-out were examined and found to be in a meaningful, weak and moderate, positive relationship. Negative Sense of Identity and Anger-control were examined and found to be in a meaningful, weak, negative relationship. Positive Sense of Identity, Trait Anger and Anger-in were examined and found to be in a meaningful, weak, negative relationship. Anger-control and Positive Sense of Identity were examined and found to be in a meaningful, weak, positive relationship.