Mobil pazarlama iletişim araçlarından App Push, Web Push ve Emailin tüketici davranışlarına etkisi: Beyaz yakalılar üzerine inceleme
The effect of mobile marketing communication tools: App Push, Web Push, and Email on consumer behavior: An examination on white-collar workers
- Tez No: 869635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL DAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöropazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez, beyaz yakalı tüketicilerin mobil teknolojiye nasıl tepki verdiğini, mobil pazarlama stratejilerinden mobil iletişimin (app push, web push ve email) beyaz yakalı tüketicilerin davranışlarına nasıl etki ettiğini ve iş dünyasında nasıl bir dönüşüm yarattığını inceleyerek, gelecekteki pazarlama uygulamaları için önemli bir temel oluşturabilir. Bu araştırma, gelişen teknoloji dünyasıyla birlikte her sektörde oldukça yaygın olan ve verimli bir pazarlama faaliyeti olarak kabul edilen mobil pazarlama iletişimlerinin (app push,web push,email) beyaz yakalı tüketicilerin alışveriş tercihlerinde belirleyici faktör olup olmadığını incelemek amacıyla yapılmıştır. Mobil pazarlama iletişim araçları, günümüz dijital dünyasında işletmelerin tüketicilere ulaşma ve etkileşim kurma konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Bu iletişim araçları, mobil uygulama bildirimleri (App Push), tarayıcı bildirimleri (Web Push) ve e-posta (Email) gibi çeşitli formatlarda tüketicilere mesaj iletmektedir. Ancak, bu iletişim araçlarının tüketici davranışları üzerindeki etkisi, özellikle beyaz yakalı profesyoneller arasında, henüz yeterince anlaşılmamıştır Beyaz yakalı kullanıcıların büyük çoğunluğu mağaza alışverişindense mobil uygulamaları severek kullanmaktadırlar. Mobil iletişimlerin anlık alışverişlerine katkı sağladıklarını düşünmekle birlikte sık iletişim almak tercih ettikleri bir yol değildir. Bu bağlamda doğru hedef kitleye kişiselleştirilmiş iletişim yapılarak hem iletişim sıklığı azaltılıp maksimum verim elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis can provide a significant foundation for future marketing practices by examining how white-collar consumers respond to mobile technology, how mobile marketing strategies (such as app push, web push, and email communication) impact the behaviors of white-collar consumers, and what transformation they bring about in the business world. This research aims to investigate whether mobile marketing communications (app push, web push, email) are determinative factors in the shopping preferences of white-collar consumers, which are prevalent in every sector alongside the evolving world of technology and widely accepted as an efficient marketing activity. Mobile marketing communication tools play a crucial role in reaching out to and engaging consumers in today's digital world. These communication tools convey messages to consumers in various formats, such as mobile app notifications (App Push), browser notifications (Web Push), and email. However, the impact of these communication tools on consumer behaviors, especially among white-collar professionals, has yet to be fully understood. The majority of white-collar users prefer using mobile applications over in-store shopping. While they believe that mobile communications contribute to instant shopping, receiving frequent communications is not their preferred method. Therefore, personalized communication to the right target audience can reduce communication frequency and maximize efficiency.