Kampanya dönemlerindeki onlıne alışverişlerde tüketici bilincinin X Y Z kuşaklarına göre incelenmesi
An analysis of consumer awareness in online shopping during campaign periods according to X, Y, Z generations
- Tez No: 869636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Son yıllarda tüketim alışkanlıklarının değişimi özellikle kampanya dönemlerindeki online alışverişin belirgin bir artışını beraberinde getirmiştir. Bu durum tüketicilerin çeşitli nedenlerle online platformlara yönlenmelerini ve bu dönemleri ekonomik açıdan verimli fırsatlar olarak görme eğilimlerini güçlendirmiştir. Teknolojik ilerlemelerin etkisiyle online alışverişin genel popülerliği artarken, tüketiciler arasında çeşitli kuşaklara özgü farklılıklar gözlemlenmektedir. X kuşağı, Y kuşağı ve Z kuşağı gibi farklı nesiller, online alışveriş deneyimlerine ve kampanya dönemlerine farklı perspektiflerle yaklaşabilmektedirler. Bu bağlamda, akademik bir bakış açısıyla incelendiğinde, kampanya dönemlerindeki online alışverişin gerçekleşmesinin temel dinamikleri arasında tüketici davranışları, satış geliştirme teknikleri ve teknolojik gelişmelerin etkisi öne çıkmaktadır. Çalışma kapsamında, kampanya dönemlerindeki online alışverişlerde tüketici bilincinin X, Y ve Z kuşakları arasında nasıl farklılık gösterdiği üzerine bir araştırma gerçekleştirilmiş ve elde edilen sonuçlar incelenmiştir. Anket yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen çalışmada, kolayda örnekleme yöntemiyle 600 katılımcıdan veri toplanmış ve elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, kuşaklar arasında kampanya dönemlerindeki online alışverişlerin farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular aynı zamanda demografik faktörlerin kampanya dönemlerindeki online alışverişler üzerinde etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the change in consumer habits, especially during promotional periods, has brought about a significant increase in online shopping. This situation has strengthened consumers' inclination to turn to online platforms for various reasons and reinforced their tendency to perceive these periods as economically efficient opportunities. While the overall popularity of online shopping is increasing due to the impact of technological advancements, various generational differences are observed among consumers. Different generations, such as Generation X, Generation Y, and Generation Z, may approach online shopping experiences and promotional periods with different perspectives. In this context, when examined from an academic standpoint, the fundamental dynamics underlying the occurrence of online shopping during promotional periods prominently include consumer behaviors, sales development techniques, and the impact of technological advancements. Within the scope of the study, research has been conducted on how consumer awareness in online shopping during promotional periods differs among Generation X, Generation Y, and Generation Z, and the results obtained have been examined. In the study conducted using the survey method, data were collected from 600 participants through convenience sampling, and the collected data were analyzed using the SPSS program. According to the research results, it has been determined that online shopping during promotional periods varies among generations. The findings also indicate that demographic factors play a significant role in online shopping during promotional periods.