İzotretinoin kullanan hastalarda over rezervinin değerlendirilmesi
The evaluation of ovarian reserve in patients on isotretinoin
  1. Tez No: 869663
  2. Yazar: PELİN KUTEYLA CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR EMEK KOCATÜRK GÖNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri Hastalıkları ve Frengi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: İzotretinoin, başta akne olmak üzere birçok dermatolojik hastalık tedavisinde sıkça kullanılan bir retinoittir. Bilinen birçok yan etkisi olmasına rağmen, over rezervi üzerine etkisini gösteren az sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışma, aknesi olan kadın hastalarda izotretinoinin over rezervinin göstergesi olan anti-Müllerian hormon, folikül stimüle edici hormon ve total antral folikül sayılarına etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Üreme çağında 92 kadın çalışmaya dahil edildi. Çalışma grubu 32 sağlıklı kontrol, 29 düşük doz izotretinoin alan hasta (0.4-0.6 mg/kg/gün doz ortalaması 0.56±0.06) ve 31 yüksek doz izotretinoin alan hastadan (0.7-1.1 mg/kg/gün doz ortalaması 0.94±0.106) oluşmaktaydı. Tedavi grubunun serum anti- Mülerian hormon, serum folikül stimüle edici hormon ve total antral folikül sayıları tedavi öncesi ve tedavinin 6.ayı, kontrol grubunun ise serum anti-Müllerian hormon ve serum folikül stimüle edici hormon seviyeleri değerlendirilmiştir. Bulgular: Tedavi öncesi tedavi grubunun ortalama anti-Müllerian hormon seviyesi ile kontrol grubunun seviyeleri arasında anlamlı fark olmamasına rağmen (p>0.05), tedavi grubunun tedavinin 6. ayındaki ortalama serum anti-Müllerian hormon değerleri tedavi öncesinden ve kontrol grubundan istatistiksel olarak düşük bulunmuştur (p:0.001; p0.05). Düşük doz grubunun ve yüksek doz grubunun ortalama anti-Müllerian hormon seviyeleri tedavinin 6.ayında tedavi öncesinden istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük olarak bulunmuştur (p:0.006, p:0.001; p0.05). Her iki grubun ortalama anti-Müllerian hormon seviyelerindeki değişim miktarları da anlamlı olarak farklı değildi (p>0.05). Sonuç: Ortalama total antral folikül sayılarındaki düşüş ve folikül stimüle edici hormon seviyelerindeki artış anlamlı olmasa da, anti-Müllerian hormon seviyelerinde anlamlı düşüşler izotretinoinin over rezervi üzerine negatif etkisinin bir sonucu olduğunu destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Isotretinoin is a widely used retinoid for treatment of many dermatological conditions notably in acne treatment. Although it has many known side effects, there are few studies showing its impact on ovarian reserve. This study aims to investigate isotretinoin's effects on anti-Müllerian hormone, follicle stimulating hormone and total antral follicle count as being indicators of ovarian reserve in female patients with acne. Material and Method: Ninety-two women in reproductive-age were included in study. Study group is consisted of 32 healthy control, 29 low-dose isotretinoin received patients (0.4-0.6 mg/kg/day mean 0.56±0.06) and 31 high-dose isotretinoin received patients (0.7-1.1 mg/kg/day mean 0.94±0.106). Treatment group's anti- Müllerian hormone, follicle stimulating hormone and total antral follicle count were evaluated before and at 6 month of treatment, while control group's anti-Müllerian hormone and follicle stimulating hormone levels were evaluated. Results: The mean anti-Müllerian hormone level of treatment group at 6 months of treatment was evaluated statistically lower than the level prior to treatment and that of the control group (p:0.001; p0.05). Mean serum follicle stimulating hormone level was found to be increased and total antral follicle count were found to be decreased but these changes were not statistically significant (p>0.05). Mean anti-Müllerian hormone levels of low dose and high dose groups were found significantly lower at 6 month of treatment than before treatment (p:0.006, p:0.001; p0.05). Amount of changes in mean anti-Müllerian hormone levels of both groups were also not significantly different (p>0.05). Conclusion: Although decrease in mean total antral follicle counts and rise in follicle stimulating hormone levels were not significant, significant decreases in anti- Müllerian hormone levels may suggest that they can be indicator of isotretinoin's negative effect on ovarian reserve.