Graves oftalmopati hastalarında lamina kribrozanın değerlendirilmesi
Evaluation of lamina cribrosa in patients with Graves' ophthalmopathy
  1. Tez No: 869664
  2. Yazar: ABDULLAH ERGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA YILMAZ TUĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Graves oftalmopati (GO) hastalarında hastalığın erken tanısı ve ilerlemesinde makula, gangliyon hücre tabakası, sinir lifi tabakası kalınlık ölçümünün ve lamina kribroza ölçüm parametrelerinin kullanımının değerlendirilmesi Materyal ve Metod: 70 Graves oftalmopati hastası ve 70 sağlıklı gönüllü çalışmaya dahil edildi. Her iki gruptaki hastalardan Heidelberg Spektral Domain Optik Koherens Tomografi (SD-OKT) ile ölçümler alındı. SD-OKT ile lamina kribroza (LK) parametre ölçümleri, peripapiller retinal sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlığı, gangliyon hücre tabakası (GHT) kalınlığı ve makula kalınlığı, Hertel ekzoftalmometre ile proptozis değerlendirildi. SD-OKT'nin enhanced deep imaging (EDI) moduyla optik disk merkezinden olacak şekilde radyal görüntüler alınarak LK ile ilgili ölçümler yapıldı. Klinik aktivasyon, klinik aktivasyon skoru (KAS) ile değerlendirilmiştir. Hastalık şiddeti Europen Group on Graves Orbitopathy (EUGOGO) evresi ile değerlendirildi. Bulgu: Hasta grubunda GHT kalınlığı ortalama 13 (11-15) , kontrol grubunda 13 (11-15)  olarak bulunmuştur. İki grup arasında GHT kalınlığı farkı istatistiksel anlamlı değildi (p = 0.536). Makula kalınlık ortalaması hasta grubunda 265.7 + 20.1, kontrol grubunda 265.8 + 21.4 bulunmuştur. İki grup arasında makuler kalınlık açısından fark istatistiksel anlamlı değildi (p=0.958). Peripapiller RSLT hasta grubunda ortalama 102.8 + 8.5, kontrol grubunda 100.7 + 11.8 bulunmuştur. İki grup arasında peripapiller RSLT kalınlığı açısından fark istatistiksel anlamlı değildi (p=0.226). Lamina kribroza kalınlık (LKK) ortalaması hasta grubunda ortalama 236.7 + 37.1, kontrol grubunda 276.1 + 36.3 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: Evaluation of the use of macula, ganglion cell layer, nerve fiber layer measurement and lamina cribrosa measurement parameters in the early diagnosis and progression of the disease in Graves' ophthalmopathy patients. Materials and Methods: 70 Graves' ophthalmopathy patients and 70 healthy subjects were included in the study. Measurements were taken from patients in both groups with Heidelberg Spectral Domain Optical Coherence (SD-OCT). Lamina cribrosa (LC) parameter measurements, peripapillary retinal nerve fiber layer thickness (RNFL), ganglion cell layer (GCL) thickness and macular thickness were evaluated with SD-OCT, and proptosis was evaluated with Hertel exophthalmometer. Measurements related to LC were taken by acquiring radial images from the optical disc center using SD-OCT's enhanced depth imaging (EDI) mode. Clinical activation was assessed by the clinical activation score (CAS). Disease severity was evaluated according to Europen Group on Graves Orbitopathy (EUGOGO) stage. Results: The mean ganglion cell layer (GCL) thickness was found to be 13 (11-15)  in the Graves' ophthalmopathy and 13 (11-15)  in the control group. The difference in GCL between two groups was not statistically significant (p = 0.536). The mean macular thickness was found to be 265.7 + 20.1  in the Graves' ophthalmopathy and 265.8 + 21.4  in the control group. There was no statistically significant difference in macular thickness between two groups (p=0.958). The mean peripapillary retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness was found to be 102,8 + 8.5  in the Graves' ophthalmopathy and 100,7 + 11.8 in the control group. There was no statistically significant difference in peripapillary RNFL thickness between two groups (p=0.226). The mean thickness of the lamina cribrosa (LCT) was 236.7 + 37.1 in the Graves' ophthalmopathy group and 276.1 + 36.3  in the control group.