Kronik santral seröz koryoretinopati olgularında koroid neovaskülarizasyonunun multimodal görüntüleme ile değerlendirilmesi
Choroidal neovascularization incidence in chronic central serous chorioretinopathy cases using multimodal imaging
  1. Tez No: 869681
  2. Yazar: CEREN SOYLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER CEBECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Kronik Santral Seröz Koryoretinopati (SSKR) olgularında koroid neovaskülarizasyonunun (KNV) multimodal görüntüleme ile değerlendirilmesi Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif, kesitsel çalışmaya İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Retina Biriminde Ocak 2019-Aralık 2022 tarihleri arasında multimodal inceleme ile Optik Koherens Tomografi (OKT), Optik Koherens Tomografi Anjiyografi (OKT-A), Fundus Flöresein Anjiyografi (FA), İndosiyanin Yeşili Anjiyografisi (İSYA) ve Fundus Otoflöresans (FOF) tetkikleri yapılmış toplamda 70 hastanın 132 gözü alındı. 132 gözden 81'ine kronik SSKR tanısı konuldu, 51 göz ise asemptomatik diğer göz olarak çalışmaya alındı. Kontrol grubu olarak yaş ve cinsiyet eşleştirilmiş 70 sağlıklı bireyin 70 gözü dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, risk faktörleri, logMAR cinsinden görme keskinlikleri kaydedildi. Kronik SSKR tanısı konulan gözler, OKT-A'da KNV bulunup bulunmamasına göre iki gruba ayrıldı. Bu gözler; asemptomatik diğer gözler ve kontrol grubuyla yaş, cinsiyet, görme keskinliği, santral makula kalınlığı (SMK), EDI-OKT'yle ölçülen subfoveal koroid kalınlık değerleri, OKT, FA, İSYA, FOF bulguları ve OKT-A'da damar yoğunlukları (VD) açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Kronik SSKR hastalarının ortalama yaşı 55,83±8,55 idi. Yetmiş hastanın kronik SSKR tanısı konan 81 gözünde % 33,3 oranda OKT-A'da NV (+) ve % 66,7 oranda OKT-A'da NV (-) bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: To assess choroidal neovascularization (CNV) using multimodal imaging in chronic central serous chorioretinopathy (CSCR) cases. Materials and Methods: 132 eyes of 70 patients at the Department of Ophthalmology, Istanbul Faculty of Medicine, Istanbul University who had Optical Coherence Tomography (OCT), Optical Coherence Tomography Angiography (OCT-A), Fundus Fluorescein Angiography (FA), Indocyanine Green Angiography (ICGA) and Fundus Autofluorescence (FAF) multimodal examinations between January 2019 and December 2022 were reviewed retrospectively. Of 132 eyes, 81 were diagnosed with chronic central serous chorioretinopathy (CSCR), other 51 eyes were included as asymptomatic fellow eyes. Additionally, 70 eyes of 70 age and gender matched healthy individuals were randomly selected as control group. Patients' demographic characteristics, risk factors, and visual acuity (logMAR) were recorded. Eyes diagnosed with chronic CSCR were divided into two groups based on the presence of CNV on OCT-A. These chronic CSCR eyes were compared with unaffected fellow eyes and control group in terms of age, gender, visual acuity, central macular thickness (CMT), subfoveal choroidal thickness values (EDI-OCT), OCT, FA, ICGA, and FAF findings, as well as superficial capillary plexus (SCP), deep capillary plexus (DCP), and choriocapillaris vascular density (VD) in foveal and parafoveal quadrants (superior, inferior, temporal, and nasal) in OCT-A. Results: The mean age of chronic CSCR patients was 55,83 ± 8,55 years. In 81 eyes diagnosed with chronic CSCR, % 33,3 were CNV (+) and % 66,7 were CNV (-) in OCT-A.