Sezaryen operasyonlarında remifentanil, fentanil, sevofluran ve desfluran kombinasyonlarının anne ve yenidoğan üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparıson of the effects of remıfentanıl, fentanyl, sevoflurane and desflurane combınatıons on mother and newborn ın cesarean sectıon
- Tez No: 195114
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HİLAL AYOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Anesthesiology and Reanimation, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalısmamızda, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurul onayı ile Eylül 2005- Eylül 2006 tarihleri arasında genel anestezi altında elektif sezaryen operasyonu planlanan ASA I-II grubunda, 18 yas ve üzeri, 37-40 haftalık gestasyonda 135 gebede sevofluran ve desfluranın, fentanil ve remifentanil ile kombinasyonlarının anne ve yenidogan üzerine etkileri karsılastırıldı. Sevofluran ve desfluranın fentanil ve remifentanil ile olan kombinasyonlarının yenidogan Apgar skorları ve umblikal kord kan gazı üzerine etkilerini benzer bulmakla birlikte annede sevofluran-remifentanil kombinasyonunun intraoperatif hemodinamik yanıtı daha fazla baskıladıgı, desfluran-remifentanil kombinasyonunun daha erken ekstübasyon ve oryantasyon sagladıgı ancak postoperatif ilk 30 dakika içerisinde bulantı sıklıgını arttırdıgı gözlendi. Postoperatif daha ileri saatlerde derlenme kriterlerimiz açısından gruplar arasında fark olmadıgı gözlendi. Sonuç olarak kullandıgımız ilaç kombinasyonlarının yenidogan üzerine etkilerinin benzer oldugu ve annede geç derlenme döneminde birbirlerine üstünlükleri olmadıgı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
In our study, the effects of sevoflurane and desflurane with fentanyl and remifentanil combinations on mother and newborn in 135 pregnant women, on the 37-40 weeks of gestation at the age of 18 and over, in the group ASA I-II who were planned to undergo an elective caesarean operation under general anesthesia between the dates of September 2005- September 2006 with the approval of Zonguldak Karaelmas University Ethical Committee were confronted. Although the effects of the combination of fentanyl and remifentanil with sevoflurane and desflurane on newborn Apgar scores and umbilical cord blood gas values are similar, it was observed that sevoflurane-remifentanil combination is more suppressive on the intraoperative hemodynamic response in mother. Desflurane-remifentanil combination achieves earlier extubations and orientation, but increases the frequency of nausea within the postoperative 30 minutes. No difference was observed in the terms of recovery criteria at the later hours of postoperative period. We concluded that the medication combinations we used has similar effects on newborn and has no advantage over each other at the late recovery period on mother.