Sembolik motivasyonların sahip olma tatminine etkisinde gösterişçi tüketim eğiliminin aracılık rolü
The role of showy consumption tendency in the effect of symbolic motivations on ownership satisfaction
- Tez No: 869690
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHİR BENLİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, sembolik motivasyonların sahip olma tatmini üzerindeki etkisini incelemek ve gösterişçi tüketim eğiliminin rolünü araştırmaktır. Araştırma, bireylerin lüks ürün ve deneyimlere yönelik içsel arzularını ve tatmin olma süreçlerini psikolojik ve sosyolojik açılardan ele almaktadır. Gösterişçi tüketim eğiliminin, sembolik motivasyonlar ve sahip olma tatmini arasında nasıl bir ilişki kurduğu niceliksel araştırma yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Tez, sembolik değerlerin ve gösterişçi tüketimin modern tüketici davranışları üzerindeki etkisini aydınlatmakta ve stratejik yaklaşımların geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır. İnternet ve sosyal medya platformlarını sık kullanan tüketicilere yönelik olarak, kolay ulaşılabilir örneklem yöntemi ve gönüllülük temelinde 455 katılımcıyla Google Forms üzerinde hazırlanan anket çalışması yürütülmüştür Anket çalışmasında kontrol sorusu olması sebebiyle toplanan veri sayısı 346 katılımcıya düşmüştür. Toplanan veriler, Smart PLS istatistiksel analiz programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, sembolik motivasyonların sahip olma tatmini ve gösterişçi tüketim eğilimi üzerinde pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the effect of symbolic motivations on ownership satisfaction and to investigate the role of conspicuous consumption tendency. The research examines individuals' inner desires for luxury products and experiences and their satisfaction processes from psychological and sociological perspectives. The relationship between conspicuous consumption tendency, symbolic motivations and ownership satisfaction was examined using quantitative research methods. The thesis illuminates the impact of symbolic values and conspicuous consumption on modern consumer behavior and contributes to the development of strategic approaches. A survey prepared on Google Forms was conducted with 455 participants, based on easily accessible sampling method and volunteering, for consumers who frequently use the internet and social media platforms. Due to the control question in the survey study, the number of data collected decreased to 346 participants. The collected data were evaluated using the Smart PLS statistical analysis program. According to the research results, it was determined that symbolic motivations had a positive and statistically significant effect on ownership satisfaction and conspicuous consumption tendency