Konut ve iş yerlerinde özel güvenlik teknolojileri
Private security technologies in residences and workplaces
  1. Tez No: 869695
  2. Yazar: YUSUF ÇÖMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu araştırmada, konut veya işyeri güvenliğinde kullanılan teknolojilere yönelik algılar ölçülmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda ev ve iş yeri güvenliğinde kullanılan teknolojilerin neler olduğu, bu teknolojilerin avantaj ve dezavantajları, ihtiyaç duyulan teknolojiler ve insanların güvenlik robotlarına bakış açılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma sürecinde nitel araştırma yaklaşımlarından olan görüşme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ve yarı yapılandırılmış açık uçlu anket formu kullanılmıştır. Görüşme formu ile katılımcıların kullandıkları güvenlik teknolojileri, kullanmayı istedikleri güvenlik teknolojileri, güvenlik teknolojilerinin avantaj ve dezavantajları, güvenlik hizmetlerinde kullanılan robotlar hakkında görüşleri incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Uygulama verilerinin analizinde MAXQDA Plus 2022 yazılımı kullanılarak içerik analizi yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Kastamonu'da ikamet eden 56 kişi oluşturmaktadır. Çalışmada elde edilen veriler, sorular ve literatür dikkate alınarak kodlanmış, hiyerarşik kod alt kod modelleri, kod frekans tabloları, çapraz tablolar ve kelime bulutu kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları katılımcıların güvenliğimizin sağlanması için güvenlik teknolojilerinin hayatımızda önemli rol oynadığı ve hayatımıza değer katarak kolaylaştırdığı düşüncesinde oldukları anlaşılmıştır. Güvenlik teknolojilerinin en önemli olumsuzluklarının ise özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği, hayatımızın her alanında takip ediliyormuş hissiyatı oluşturduğu ve özel alanlarının azaldığı anlaşılmıştır. Güvenlik teknolojilerinin son unsuru olarak varlığını sürdüren güvenlik robotları hayatımızda yerini almaya başlayacağı düşünülmektedir. Katılımcıların güvenlik robotları hakkında, tehlikeli görevlerde ve süreklilik arz eden işlerde otonom hareket kabiliyeti olmadan, sürekli insan unsurunun denetimi altında tutularak kullanılmasının güvenlik teknolojileri alanında oldukça faydalı olacağı ve güvenlik alanında yürütülen faaliyetlerin kolaylaşacağı kanaati bulunmaktadır. Güvenlik robotlarının gelecek yaşamımızın her alanında çoğalacağı ve hayatımızın bir parçası olarak devamlılığı olan unsurlar olacağı yaygın bir kanaat olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, perceptions about the technologies used in home or workplace security were tried to be measured. In this context, it aims to examine the technologies used in home and workplace security, the advantages and disadvantages of these technologies, the technologies needed, and people's perspectives on security robots. The interview method, which is one of the qualitative research approaches, was used in the research process. Personal information forms and semi-structured open-ended questionnaire forms were used as data collection tools. With the interview form, the participants' views on the security technologies they use, the security technologies they want to use, the advantages and disadvantages of security technologies, and the robots used in security services were examined and evaluated. Content analysis was performed using MAXQDA Plus 2022 software to analyze the application data. The study sample consists of 56 people residing in Kastamonu. The data obtained in the study were coded by considering the questions and literature and analyzed using hierarchical code sub-code models, code frequency tables, cross-tabulations and word cloud. The results of the study revealed that the participants think that security technologies play an essential role in our lives to ensure our security and that they add value to our lives and make them more accessible. The most critical negativities of security technologies are that they violate the privacy of private life, create a feeling of being followed in every aspect of our lives and reduce their private space. Security robots, which continue to exist as the last element of security technologies, will begin to take their place in our lives. Participants have the opinion that the use of security robots in dangerous missions and continuous work without autonomous mobility, by keeping the human element under constant supervision, will be very useful in the field of security technologies and will facilitate the activities carried out in the field of security. It is widely believed that security robots will proliferate in all areas of our future lives and will be a part of our lives as a continuous element.