Samsun ve ilçelerinde bulunan tarihi camilerin kalem işi bezemelerinin incelenmesi ve sanatsal üretimler
Investigation of the handling decorations of historical mosques located in Samsun and its districts and artistic productions
  1. Tez No: 869705
  2. Yazar: YUNUS KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Samsun ve ilçeleri çok eski yıllardan beri birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve bu medeniyetlerin izlerini de barındırmıştır. Tarihi bir geçmişe sahip olan şehirde mimari yapılar önemli bir yer tutmaktadır. Bu yapılar içerisinde kırkbeş adet tarihi cami bulunmaktadır. Tarihi değere sahip camilerin yedi tanesinde ise özgün kalem işi süslemeler yer almaktadır. Bu tez çalışmasında, Samsun ve ilçelerinde bulunan, özgün kalem işleri ile süslü yedi adet tarihi caminin tarihçesi, inşa tekniği, malzemesi ve kalem işleri ile ilgili bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Samsun, Bafra ve Vezirköprü'deki camiler kâgir tarzında, Çarşamba ve Kavak'taki yapılar ise ahşap malzeme ile inşa edilmiştir. Ahşap yapılar kendilerine özgü mimari özelliklerinin yanı sıra yörenin ve Anadolu'nun mimari özelliklerini barındırırlar. Samsun ve ilçelerindeki yapıların yangın, deprem veya insan müdahalesine yenik düşmesi gibi durumlarda camiler ve kalem işi süslemeler yok olmaktadır. Bu çalışmaya konu olan yapılar, kültür ürünlerinin uzmanlar tarafından bilimsel koruma- onarım çalışmaları yapılması için belge oluşturmak veya yapıların yok olması durumunda önceden kayıt altına alınmış olmalarını sağlamak maksadıyla ele alınmıştır. Samsun ve ilçelerinde bulunan tarihi camilerin üzerlerindeki kalem işi süslemelerin motif, renk ve anatomi özellikleri incelenerek renkli ve renksiz olarak restitüsyon çizimleri yapılmaya çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kalem işi, Bekdemir Camii, Göğceli Camii, Şeyhhabil Camii, Tayyar Paşa Camii, Kale Camii, Büyük Camii
Özet (Çeviri)
Samsun and its districts have hosted many civilizations since ancient times and have traces of these civilizations. Architectural buildings have an important place in the city, which has a historical past. There are forty-five historical mosques among these structures. Seven of the mosques of historical value have original hand-carved decorations. In the thesis study, information about the construction techniques, materials, history and pencil works of historical mosques has been tried to be explained. The mosques in Samsun, Bafra and Vezirköprü were built in masonry style, while the buildings in Çarşamba and Kavak were built in wooden style. Wooden structures, with their unique shapes, constitute the original community of our architecture rising in Anatolia. Mosques and hand-carved decorations are destroyed in cases where the buildings in Samsun and its districts succumb to fire, earthquake or human intervention. The structures that are the subject of this study were examined in order to create documents for scientific conservation-repair studies of cultural products by experts or to ensure that the structures are recorded in advance in case of destruction. By examining the motif, color and anatomy features of the hand-carved decorations on the historical mosques in Samsun and its districts, restitution drawings were tried to be made in color and without color.