Akut iskemik inme ile ortalama trombosit hacmi ilişkisi
Relationship of mean platelet volume to an acute ischemic stroke
  1. Tez No: 869706
  2. Yazar: ŞULE DEVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Bezm-i Alem Vakıf Gureba Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Trombosit aktivasyonu iskemik serebrovasküler hastalığın gelişmesinde majör role sahiptir. Ortalama trombosit hacminin (OTH) trombosit aktivitesinin iyi bir göstergesi olduğu bildirilmektedir. Bu çalışmada OTH'nin iskemik inme patogenezindeki yerinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmada risk faktörleri ve inme alt tiplerine göre değerlendirilen, ilk ve rekürren inme tanısı ile yatırılarak tetkik ve tedavi edilen 110 olgu yaş ve cinsiyet eşleştirilmiş 58 kontrol hastası OTH açısından karşılaştırıldı. Hastaların OTH değerlerine inmenin akut döneminde, ilk 24 saatte bakıldı. OTH'nin inme geçiren hastalarda risk faktörleri, inme alt tipleri, hematolojik ve biyokimyasal parametreler (lökosit, trombosit, kolesterol, trigliserid, LDL kolesterol, glukoz, eritrosit sedimantasyon hızı, parsiyel tromboplastin zamanı, C-reaktif protein ile ilişkisi araştırıldı. Olgu grubunun OTH değerleri kontrol grubuna göre anlamlı yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Platelet activation plays a major role in the development of ischemic cerebrovascular disease. Mean platelet volume (MPV) is reported to be a good indicator of platelet activity. The aim of this study was to determine the role of MPV in the pathogenesis of ischemic stroke. In this study, 110 patients who were evaluated according to risk factors and stroke subtypes and who were hospitalized with a diagnosis of first and recurrent stroke were compared with 58 age and gender matched control patients in terms of MPV. MPV values of the patients were measured in the first 24 hours in the acute phase of stroke. The relationship of MPV with risk factors, stroke subtypes, hematologic and biochemical parameters (leukocytes, platelets, cholesterol, triglycerides, LDL cholesterol, glucose, erythrocyte sedimentation rate, partial thromboplastin time, C-reactive protein was investigated.