Takviye edici gıdalar içinde bulunan melatoninin YPSK ilemiktarının tayini
Determination of the amount of melatonin in foodsupplements by HPLC
  1. Tez No: 869721
  2. Yazar: ILAHA TAGHIZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL ARLİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Melatonin, epifiz bezinde üretilen ve insan vücudundaki çeşitli fizyolojik fonksiyonları düzenleyen, serbest radikalleri süpürme ve baskılama yeteneği olan bir hormondur. Melatonin, sirkadiyen ritmin düzenlenmesinde önemli bir rol oynadığından çeşitli hastalıkların teşhisi ve tedavisinde kritik bir molekül olarak kabul edilmektedir. Klinik uygulamalarda çeşitli formlarda preparatlar, ekzojen melatonin uygulaması şeklinde tedavi ve takviye amaçlı olarak kullanılmaktadır. Tedavilerde uygun dozun belirlenmesi ve kalite kontrolü için preparatların melatonin içeriğinin doğru bir şekilde belirlenmesi önemlidir. Bu çalışmada, çeşitli preparatlarda melatonin tayini için yeni, ucuz, hızlı ve sağlam bir YPSK-PDA yöntemi geliştirilmiş ve doğrulanmıştır. Ayırma işlemi, izokratik olarak Nanologica SVEA C18 (4.6 x 250 mm, 5 µm) kolonda gerçekleştirilmiş olup, hareketli fazın bileşimi: ACN : Su (30:70, v/v)'den oluşmaktadır. Akış hızı 1,00 mL dk-1 , kolon fırın sıcaklığı 25 °C ve enjeksiyon hacmi 10 µL dir. Geliştirilen YPSK-PDA yönteminde 0,14 mg L-1 LOD ve 0,47 mg L-1 LOQ değerleri elde edilmiştir. Geri kazanım değerleri %98,15-102,02 aralığında değiştiği gözlenmiştir. Geliştirilen yöntemin %BSS değerleri %1'in altındadır. Geliştirilen YPSK-PDA yöntemi çeşitli preparatlar içinde bulunan melatonin tayininde rutin analizlerde kullanılabileceğini gösterilmiştir
Özet (Çeviri)
Melatonin is a hormone produced in the pineal gland that regulates various physiological functions in the human body and has the ability to scavenge and suppress free radicals. Because melatonin plays an important role in regulating circadian rhythm, it is considered a critical molecule in the diagnosis and treatment of various diseases. In clinical practice, various forms of preparations are used for treatment and supplementation purposes in the form of exogenous melatonin application. It is important to accurately determine the melatonin content of the preparations to determine the appropriate dose and quality control in treatments. In this study, a novel, inexpensive, fast and robust HPLC-PDA method was developed and validated for the detection of melatonin in various preparations. The separation process was carried out isocratically on a Nanologica SVEA C18 (4.6 x 250 mm, 5 µm) column, and the composition of the mobile phase consisted of Water : ACN:(30:70, v/v). The flow rate was 1.00 mL min-1 , the column oven temperature was 25 °C and the injection volume was 10 µL. In the developed HPLC-PDA method, 0.14 mg L-1 LOD and 0.46 mg L-1 LOQ values were obtained. It was observed that recovery values varied between 98,15-102,02%. The %BSS values of the developed method are below 1%. It has been shown that the developed HPLC-PDA method can be used in routine analyzes for the determination of melatonin in various preparations.