Okul öncesi çocuklarda 21. yüzyıl becerileri ve ebeveyn-çocuk iletişimi arasındaki ilişki
The relationship between 21 st century skills in preschool children and parent's-child communication
- Tez No: 869740
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, okul öncesi çocuklarda 21. yüzyıl becerileri ve ebeveyn-çocuk iletişimi arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma grubu, 5-6 yaş grubu 450 çocuk ve ebeveyninden oluşmaktadır. Veri toplamada“Kişisel Bilgi Formu”,“5-6 Yaş Çocuklar İçin 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği (DAY-2)”ve“Ebeveynin Çocuğuyla İletişimi Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, veriler normal dağılım gösterdiğinden kişisel değişkenlerle ölçek puanları arasındaki farkları belirlemek için parametrik testlerden t Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için ise Pearson Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Çalışma sonucunda okul öncesi çocukların 21. yüzyıl becerileri ve ebeveynlerin çocuğuyla iletişimi ortalamanın üzerinde bulunmuştur. Çocukların 21. yüzyıl becerilerinin cinsiyet, okul öncesi eğitim alma süresi, anne-baba öğrenim durumu, anne-baba mesleği değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği; çocuğun doğum tarihi, doğum sırası, anne-baba yaşı, aile yapısı ve aile gelirine göre anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir. Ebeveyn-çocuk iletişiminin çocuğun cinsiyeti, doğum tarihi, doğum sırası ve baba öğrenim düzeyine göre farklılık gösterdiği; çocuğun okul öncesi eğitim alma süresi, doğum sırası, anne-baba yaşı, anne öğrenimi, anne-baba mesleği, aile yapısı ve aile gelirine göre anlamlı farklılık göstermediği bulunmuştur. Okul öncesi çocukların 21. yüzyıl becerileri ile ebeveynlerinin çocuklarıyla kurdukları iletişim arasında pozitif yönlü yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu, çocukların 21. Yüzyıl becerileri arttıkça ebeveynlerin çocuklarıyla kurduğu iletişimin niteliğinin de arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between 21st century skills in preschool children and parent's-child communication is examined. The study group consists of 450 children aged 5-6 and their parents.“Personal Information Form”,“21st Century Skills Scale for 5-6 Year-Old Children (DAY-2)”and“Parent's Communication with Their Child Scale”were used in data collection. In the analysis of the data, descriptive statistics, t-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA), which are parametric tests, were used to determine the differences between personal variables and scale scores since the data showed normal distribution, and Pearson Correlation Coefficient was used to determine the relationship between the variables. As a result of the study, 21st century skills of preschool children and communication of parents with their children were found to be above average. It was found that children's 21st century skills differed significantly according to the variables of gender, duration of preschool education, parental education status, and parents' profession; It was determined that there was no significant difference according to child's date of birth, order of birth, age of parents, family structure and family income. It was found that the communication of the parent with the child differs according to child's gender, date of birth, order of birth and the father's education level; It was found that there was no significant difference according to the duration of the child's preschool education, birth order, parental age, maternal education, parental occupation, family structure and family income. It has been determined that is a high level of positive relationship between the 21st century skills of preschool children and the communication of their parents with their children. It has been determined that as the child's skills of the 21st century increase, the quality of the communication that parents establish with their children also increases.