Okul öncesi dönem çocuklarının öz-düzenleme becerilerinin 21. yüzyıl becerilerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of preschool children's self-regulation skills on 21st century skills
- Tez No: 961391
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET GÜLALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, okul öncesi dönemdeki çocukların öz-düzenleme becerileri ile 21. yüzyıl becerileri arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlamaktadır. Nicel yöntemle yürütülen çalışma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında İstanbul'un Sarıyer ilçesindeki devlet anaokullarına devam eden 4-6 yaş arası 361 çocuğu kapsamaktadır. Veriler, Demografik Bilgi Formu, 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği ve Öz-Düzenleme Becerileri Ölçeği aracılığıyla toplanmış; analizler SPSS 25.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, çocukların öz-düzenleme becerileri ile 21. yüzyıl becerileri arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki bulunduğunu göstermektedir. Kız çocuklarının 21. yüzyıl becerileri puanlarının erkek çocuklara göre daha yüksek olduğu, ancak öz-düzenleme düzeylerinde cinsiyete dayalı bir fark saptanmadığı görülmüştür. Ayrıca, ayrı ebeveynli ailelerde büyüyen çocukların 21. yüzyıl becerilerinde daha yüksek puanlar aldığı; öz-düzenleme düzeylerinin ise ebeveyn-çocuk etkileşiminin niteliğiyle bağlantılı olduğu belirlenmiştir. Anne eğitim düzeyi öz-düzenlemeyi; baba eğitim düzeyi ise 21. yüzyıl becerilerini olumlu yönde etkilemektedir. Babaların çocukla birlikte dijital medya kullanımı öz-düzenlemeyi desteklerken, sosyoekonomik düzeyin özellikle öz-düzenleme üzerinde belirleyici rol oynadığı saptanmıştır. Sonuç olarak, bu becerilerin gelişiminde çevresel ve ailevi koşulların etkili olduğu görülmektedir. Bu nedenle, eğitim programlarında aile katılımının güçlendirilmesi ve dijital medya ile sosyoekonomik değişkenlere duyarlılık geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between self-regulation skills and 21st-century competencies in preschool-aged children. Employing a quantitative research design, the study included 361 children aged 4 to 6 who attended public preschools in Istanbul's Sarıyer district during the 2023–2024 academic year. Data were collected using a Demographic Information Form, the 21st Century Skills Scale, and the Self-Regulation Skills Scale, and analyzed using SPSS 25.0. The findings revealed a statistically significant and positive relationship between children's self-regulation skills and their 21st-century competencies. Although girls scored significantly higher in 21st-century skills, no significant gender-based difference was observed in self-regulation. Children raised in single-parent families showed higher levels of 21st-century competencies, while self-regulation skills were more closely associated with the quality of parent–child interactions. Maternal education was positively linked to self-regulation, while paternal education had a stronger influence on 21st-century competencies. Additionally, father–child digital media use was positively related to self-regulation, and socioeconomic status emerged as a key factor, particularly in the development of self-regulation. These results highlight the influence of familial and environmental factors on children's skill development. It is recommended that early childhood education programs strengthen family involvement and foster awareness of digital media use and socioeconomic inequalities.