Kadın güçlenmesi bağlamında sosyal medya: Instagram'da kadın girişimciler
Social media in the context of women's empowerment: Women entrepreneurs on Instagram
- Tez No: 869746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde iletişim olanaklarının yanı sıra, iş hayatından gündelik yaşama kadar bir dizi alanda katılım, etkileşim ve yeni iş modelleri yaratma konusunda önemli olanaklar sağlayan dijital teknolojiler, girişimcilik faaliyetleri açısından da büyük ilgi görmeye başlamıştır. Dijital teknolojilerin bir parçası olan sosyal medya platformları, kullanım kolaylığı, geniş kitlelere anında erişim sağlama, zaman ve mekân kısıtlamalarını ortadan kaldırma avantajları ve mâliyet tasarrufları gibi nedenlerle pek çok kurum, şirket ve bireysel girişimci için çekici bir seçenek hâline gelmiştir. Girişimcilik faaliyetleri konusunda sosyal medya platformlarının sunduğu bu olanaklar, özellikle dezavantajlı gruplar ve bireyler için güçlenme stratejileri oluşturma olanağı sunmaktadır. Bu çalışma, kadın güçlenmesi bağlamında toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri temelli birçok engel karşısında Instagram üzerinden girişimcilik faaliyetleri sürdüren kadınların deneyimlerine odaklanmaktadır. Tez kapsamında gerçekleştirilen nitel saha araştırmasında Instagram üzerinden girişimcilik faaliyeti yürüten toplamda 17 kadınla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcılarla yapılan görüşmeler, sosyal medya üzerinde girişimcilik faaliyeti yürütmenin, kadın güçlenmesiyle olan ilişkisi açısından değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, güçlenmenin ekonomik bağlamda başlasa da kadınların hayatlarının toplumsal, ekonomik ve kişisel boyutlarında aynı anda çok ciddi kazanımlarla devam ettiğini ve dönüşüm yarattığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Today, in addition to communication opportunities, digital technologies that provide significant possibilities for participation, interaction, and the creation of new business models in various fields from professional life to everyday life have started to attract great interest in terms of entrepreneurial activities. Social media platforms, as part of digital technologies, have become an attractive option for many institutions, companies, and individual entrepreneurs due to their ease of use, instant access to large audiences, elimination of time and space constraints, and cost savings. The opportunities offered by social media platforms for entrepreneurial activities provide empowerment strategies, especially for disadvantaged groups and individuals. This study focuses on the experiences of women engaged in entrepreneurial activities on Instagram, in the context of gender inequalities that they face. Within the scope of the thesis, in-depth interviews were conducted with a total of 17 women who are running entrepreneurial activities on Instagram. The interviews with the participants were evaluated in terms of the relationship between running entrepreneurial activities on social media and women's empowerment. The study concluded that although empowerment starts in the economic context, it simultaneously continues with significant gains and transformations in the social, economic, and personal dimensions of women's lives.