The impact of telecollaboration on students' attitudes towards language learning: An eTwinning project in Turkish EFL context
Uzaktan işbirliğinin öğrencilerin dil öğrenmeye karşı tutmuna etkisi: Türk EFL bağlamında bir eTwinning projesi
- Tez No: 869774
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NACİ KAYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çevrimiçi iş birlikleri dil öğrenimi açısından çok büyük öneme sahiptir. Ayrıca ülkemizde çevrimiçi iş birliği projeleri öğretmenler arasında oldukça yaygındır. eTwinning platformu ülkemizde en çok tercih edilen ve öğretmenler tarafından oldukça yoğun bir şekilde kullanılan platformdur. Çevrimiçi iş birliklerinin Türkiye'deki öğretmenler ve öğrenciler tarafından bu denli sık kullanılmasına rağmen bu alandaki akademik çalışmalara ülkemiz çerçevesinde pek sık rastlanmamaktadır. Özellikle kültürler arası farkındalığın, dil öğrenme motivasyonunun ve dijital becerilerin gelişmesi açısından önemli bir rol oynayan eTwinning projeleri daha fazla incelenmesi gereken bir dil öğrenme aracıdır. Buna istinaden bu çalışma eTwinning projelerinin öğrencilerin kültürler arası farkındalıklarına, dil öğrenme motivasyonlarına, dijital okuryazarlık becerilerine ve dil öğrenmeye karşı tutumlarına etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca bu çalışma sayesinde, Türkiye bağlamındaki örnek bir eTwinning projesinin planlaması, uygulanması ve çalışma boyunca karşılaşılan zorluklar hem çalışmayı yürüten öğretmenin hem de katılımcı öğrencilerin gözünden detaylı bir şekilde sunulmaktadır. Çalışma kapsamında 32 ortaokul öğrencisinden veri toplanmıştır. Araştırma sorularının detaylı bir şekilde cevaplandırılabilmesi için karma yöntem yaklaşımı kullanılmıştır. Çevrimiçi kültürler arası iş birliği projesinin biraz önce bahsedilen etmenler üzerinde bir etkisinin olup olmadığını ortaya çıkarabilmek adına katılımcılar sayıları eşit olacak şekilde iki gruba ayrılmıştır. Deney grubu öğrencileri eTwinning projesine dahil olurken kontrol grubu öğrencileri geleneksel müfredata bağlı kalarak dil öğrenimlerine devam etmişlerdir. Nicel veri toplamak amacıyla deney öncesi ve sonrasında her iki gruba anket uygulanmış, deney sonunda nitel verilerin elde edilebilmesi adına deney grubu öğrencilerinin 8 tanesiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Nitel verilere katkıda bulunması amacıyla her eTwinning etkinliğinden sonra deney grubu öğrencilerinden araştırmacı tarafından hazırlanan bir forma etkinlik ile alakalı düşüncelerini yazmaları istenmiştir. Nicel verilerin analizi SPSS (versiyon 26.0) kullanılarak yapılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise tematik analiz yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda çevrimiçi iş birliği projelerinin öğrencilerin kültürler arası farkındalıklarının, dil öğrenme motivasyonlarının ve dijital okuryazarlık becerilerinin artmasında önemli etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca dil öğrenmeye karşı olan tutum ve inançlarında da önemli olumlu değişimler de ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Telecollaboration holds great importance for language learning. Additionally, telecollaborative language learning projects are quite common among teachers in our country. eTwinning is the most preferred and extensively used platform by teachers and students in our country. Despite the fact that teachers and students frequently utilize telecollaboration in Türkiye, academic studies in this field are not common in our national context. Further investigation is required for the examination of eTwinning projects, which play a crucial role in increasing intercultural awareness, language learning motivation, and digital skills. Accordingly, this study aims to scrutinize the impacts of eTwinning projects on students' intercultural awareness, motivation to learn English, digital literacy skills, and attitudes towards language learning. This study also provides a detailed presentation of the planning and implementation of an exemplary eTwinning project in the Turkish English as a Foreign Language (EFL) context and the challenges encountered throughout the project, both from the perspective of the conducting teacher and the participating students. In this study, data were collected from 32 lower secondary school students. A mixed-methods approach was employed to answer the research questions in detail. To reveal whether online intercultural exchange had a significant impact on the aforementioned aspects, the participants of this study were divided into two groups of equal numbers. While the experimental group students took part in the eTwinning project, the control group continued their language education by following the traditional curriculum. To collect quantitative data, questionnaires were administered before and after the intervention in both groups. At the end of the eTwinning project, semi-structured interviews were conducted with eight students from the experimental group to gather qualitative data. After each eTwinning task, the students from the experimental group were asked to write reflection papers about the activity to contribute to the qualitative data. Quantitative data were analysed using SPSS (version 26.0). Thematic analysis was employed to analyse the qualitative data. At the end of the study, it was found that telecollaborative language learning projects had considerable impacts on students' intercultural awareness, language learning motivation and digital literacy skills. Furthermore, significant positive shifts were observed in the experimental group's attitudes and beliefs towards language learning.