Fototerapi ihtiyacı olan hiperbilirubinemili term ve preterm bebeklerde oksidatif stres ve DNA hasarının karşılaştırılması
Comparison of oxidative stress and DNA damage in term and preterm infants requiring phototherapy due to hyperbilirubinemia
- Tez No: 869778
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA BÜYÜKKAYHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU CEBECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Hiperbilirübinemi nedeniyle yenidoğan yoğun bakım ünitemizde yatıp fototerapi tedavisi alan preterm ve term bebeklerin maruz kaldığı oksidatif stresin DNA hasarı gelişiminde etkisini değerlendirerek, fototerapi alan bebeklerin nörogelişimsel izlemlerinde yol gösterici verilere ulaşmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, prospektif, randomize olmayan çalışmamıza hiperbilirübinemi nedeniyle yatan ve fototerapi alan 20 term ve 20 preterm bebek çalışmaya dahil edildi. Fototerapi almayan 17 term ve 19 preterm bebek kontrol gurubunu oluşturdu. Hastalardan fototerapi öncesi ve fototerapiden 24 saat sonra kontrol kan örnekleri alınarak TAC, TOS ve DNA hasarı çalışıldı. Bulgular: Çalışmamızdaki 76 yenidoğanın ortalama gestasyon haftası 36.3±2,1 hafta, ortalama doğum ağırlığı 2779±636 gram, 41'i (%53,9) erkekti ve 49'unda (%64,5) sezaryen doğum mevcuttu. Fototerapi alan ve almayan term ve preterm bebekler karşılaştırıldığında, cinsiyet, doğum ağırlığı, boy, baş çevresi, doğum şekli, anne yaşları benzerdi. Yatış bilirubin değerleri ile fototerapi öncesi ve sonrası TAC ve TOS ve 8-OhdG değerleri arasında korelasyon saptanmadı. Prematüre bebeklerde ise yatış bilirubini fototerapi öncesi TAC değeri ile korele saptandı (r=-0,511 p=0,021).
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to evaluate the impact of oxidative stress on DNA damage in preterm and term infants receiving phototherapy treatment in our neonatal intensive care unit due to hyperbilirubinemia, and to obtain guiding data in the neurodevelopmental follow-up of infants receiving phototherapy. Materials and Methods: In our single-center, prospective, non-randomized study, 20 term and 20 preterm infants hospitalized due to hyperbilirubinemia and receiving phototherapy were included. Seventeen term and nineteen preterm infants not receiving phototherapy formed the control group. Blood samples were taken from the patients before phototherapy and 24 hours after phototherapy to study Total Antioxidant Capacity (TAC), Total Oxidative Status (TOS), and DNA damage. Results: In our study, the average gestational age of the 76 newborns was 36.3±2.1 weeks, the average birth weight was 2779±636 grams, 41 of them (53.9%) were male, and 49 (64.5%) were delivered by cesarean section. When comparing term and preterm infants who received and did not receive phototherapy, gender, birth weight, length, head circumference, mode of delivery, and maternal ages were similar. No correlation was found between admission bilirubin levels and pre- and post-phototherapy TAC, TOS, and 8-OhdG values. However, in premature infants, admission bilirubin was correlated with pre-phototherapy TAC value (r=-0.511, p=0.021).