Anton Çehov'un Kadın Öyküleri isimli eserinde kadının temsili
Representations of woman in Anton Chekov's Women Stories
- Tez No: 869815
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAFİZE GÜL KOPARANOĞLU ARTUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
On dokuzuncu yüzyılda dünyada feminizm adına önemli adımlar atılırken Rusya'da toplumsal cinsiyet ilişkileri kadınların toplumda ikincil bir konumda bulunduğu katı bir yapıya sahiptir. Kadınların sosyal, siyasi ve ekonomik hakları sınırlıdır ve toplumsal normlar kadınların hayatlarını oldukça kısıtlamaktadır. Feminist hareketin doğuşu ve kadın hakları konusunda aktif mücadeleler daha sonraki yıllarda, özellikle yirminci yüzyılda yoğunlaşır. Edebiyat alanında on dokuzuncu yüzyıl kadın stereotipini bozmaya çalışan isimlerden olan Anton Çehov eserlerinde kadını ataerkil sistemin dışına çıkabilen, güçlü kahramanlar olarak sunar. Bu araştırmada Çehov'un Kadın Öyküleri kitabındaki öykülerde kadının temsili incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the nineteenth century, when important steps were being taken for feminism in the world, gender relations in Russia had a rigid structure in which women occupied a subordinate position in society. Women's social, political and economic rights were limited, and social norms severely restricted their lives. The emergence of the feminist movement and active struggles for women's rights intensified in later years, especially in the twentieth century. Anton Chekhov, one of the names who tried to break the nineteenth century stereotype of women in literature, presents women as strong heroines who can go beyond the patriarchal system in his works. In this study, the representation of women in the stories in Chekhov's Stories of Women is analyzed.