Anton Pavloviç Çehov'un uzun öyküleri
Long stories of Anton Pavlovich Chekov
  1. Tez No: 257719
  2. Yazar: EMEL UĞURLUTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM PARER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Çehov'un özellikle olgunluk dönemine rastlayan uzun öyküleri, yazarın sanatsal gelişimi açısından büyük öneme sahiptir. Yazarın uzun öykü özelliklerinin belirli bir başlık altında incelenmesi bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Gerçekçi ve yenilikçi bir yazar olan Anton Pavloviç Çehov, Rus yazın dünyasına farklı bir yorum kazandırarak öykü sanatındaki reformcu hareketin temelini oluşturduğunu uzun öyküleriyle ortaya koymuştur. Bu çalışmada yazarın uzun öykü sanatına dair sanatsal özellikleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir.Çehov kısacık süren 44 yıllık yaşamında tıbbi çalışmalarıyla edebi sanatını birleştirmiştir. Farklı yazım tarzıyla ünlenen Çehov, öykülerinde daha çok bir olay ya da durumu kaleme alırken, bunu insan psikolojisiyle bütünleştirmeyi de ustalıkla başarmıştır. Olaylara daha çok statik bir yöntemle yaklaşan yazar, anlatımını içsel seslerle ve psikolojik tavırlarla zenginleştirirken, bu yöntemle gerçekçi yönünü de perçinler. 1888 yılında Puşkin ödilüne layık görülür. 1890 yılında bir Sahalin Adası'na trenle zor bir yolculuk yapar. Bir sürgün yeri olan Sahalin'e yaptığı bu sıra dışı yolculuk yazarın hem insani hassasiyetini, hem de kaydadeğer tıbbi gözlemciliğini ortaya koymuştur.Objektif tasvir etme özelliği yazarın sanatsal yönü açısından ayırt edici bir unsur olarak belirlenmiştir. Hiçbir siyasi görüşe sahip olmayan yazar, öykülerinde daha çok kişisel ve bilişsel gelişim üzerinde durmuştur. İyiye, doğruya ulaşma çabası içinde çırpınan kahramanlar bu uğurda ya başarısız, ya da ?Nişanlı Kız? eserindeki gibi nadiren de olsa başarılı olmuşlardır. Bilimin değişmez enginliğine inanan yazarın öykülerinde uyanış ve değişim temaları spesifiktir. Bunun dışında kadın-erkek ilişkilerini, bireysel yetersizlikleri, psikolojik eksiklikleri ve dini öğeleri de yazarın öykülerinin konu bütünlüğü içinde bulmak mümkündür. Özellikle yaşamlarını bir kılıfa sokmuş insanlar yazarın sanatı için vazgeçilmez konu unsurları oluşturmuşlardır.?Küçük Köpekli Kadın?, ?Duşeçka?, ?Edebiyat Öğretmeni?, ?Asmakatlı Ev?, ?Işıklar?, ?Kılıflı Adam?, ?Ionıç?, ?Düello?, ?Üç Yıl?, ?Karım?, ?6 Numaralı Koğuş? yazarın uzun öykü sanatını sergilediği ve olgunluk dönemi öykülerinin farkını hissettirdiği bazı eserleridir. ?Bozkır? öyküsünü ise gerek işlediği konu, gerekse yöntemi açısından diğerlerinden ayırt etmek mümkündür. Bir yolculuk güncesi şeklinde değerlendirilebilecek olan öykü, daha çok doğa tasvirleriyle dikkat çeker.Anton Çehov'un yazınsal üslubu kısa, yalın ve anlaşılırdır. Bu yüzden eserleri birçok dile çevrilmiştir
Özet (Çeviri)
Long stories, especially written in Chekhov?s experienced years, are very important for Chekhov?s literary improvement. Searching the features of long stories of Chekhov by collecting them under a title, is the main purpose of this study. Reformer and a realist writer Anton Pavlovhich Chekhov with his long stories constitutes of base of reformist action by introducing Russian literature to different interpretation. In this study, have been studied on features of Anton Chekhov?s long stories in detail.Chekhov, in the brief 44 years of his life, combined active medical work with the creation of many of the literary masterpieces. Chekhov, famous for unusual writing method, generally writes an event or a a state, and completes them with human psychology successfully. Writer, who approaches with a static method to events, uses inner voices and psychological manners in his expressions; in this way he reinforces realist side of his writings. Chekhov was awarded the Pushkin Prize in 1888. 1890, Chekhov undertook an arduous journey by train to Sakhalin Island. His extraordinary expedition to the penal island of Sakhalin showed both his humanitarian sensibility and his remarkable foresight as a medical investigator.Objectiveness is noticed as a distinquishing element of writer?s writing style. He has no political sight, and dwells on personal and scientific improvement of human being. Heros, struggling to reach to the truth, have been either unsuccessful, or successful like in his story ?The Betrothed?. It?s spesific for his stories to find subjects of awakening and personal changing. Writer, believes in unchangable speriority of science, exposes the importance of personal changing and awakenin. Except for this, it?s possible to find relationships of man-woman, personal insufficiency, psychological defects and religional elements in his stories. Especially people in sheath are caracteristic subject of his long stories. ?Woman With Little Dog?, ?The Tedious Story?, ?Dushecka?, ?An Unkown Man?s Story? ?Teacher of Literature?, ?Lights?, ?Man In The Sheath?, ?Ionıch?, ?Duel?, ?Three Years?, ?My Wife?, ?Ward No. Six? are some long stories of Anton Chekhov?s experienced years. ?Steppe? is different from his other stories by its subject and method. It?s noticed as a diary of a step trip with nature descriptions.Literary style of Anton Chekhov short, simple and understandable. Therefore his stories were translated to many languages.