Algılanan ebeveyn tutumları, narsisizm ve tanrı algısı üzerine bir araştırma
A research on perceived parental attitudes, narcissism and perception of god
- Tez No: 869830
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Mevcut çalışma, yetişkin öğrencilerin algıladıkları ebeveyn tutumlarını, narsisizm düzeylerini, Tanrı'yı algılama biçimlerini incelemeyi hedeflemektedir. Ek olarak, bahsedilen kavramların sosyo-demografik değişkenlerle ilişkisini tespit etmektedir. Araştırmanın evren ve örneklemini, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde 2023-2024 eğitim öğretim yılı bahar döneminde kayıtlı olan ve amaca uygun örneklem yoluyla seçilen Hazırlık,1,2,3,4. sınıf ve lisansüstü 503 öğrenci oluşturmaktadır. Anket tekniği aracılığıyla katılımcıların demografik nitelikleri, algıladıkları ebeveyn tutumları, narsisizm düzeyleri ve Tanrı algıları ölçülmüştür. Buna göre“Kişisel Bilgi Formu”,“Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği-Çocuk Formu (KAET-Ç)”,“Beş Faktör Narsisizm Ölçeği-Kısa Formu”ve“Tanrı Algısı Ölçeği (TA)”uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda edinilen bilgiler SPSS (26) aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde f testi, güvenirlik ve geçerlik, t-testi, Tek Yönlü ANOVA ve korelasyon testleri kullanılmıştır. Araştırmayı oluşturan üç temel bölüm bulunmaktadır. Birinci bölümde narsisizm, ebeveyn tutumları ve Tanrı algısı konuları kavramsal olarak ele alınmış ve bu konudaki literatür etraflıca irdelenmiştir. İkinci bölümde araştırmanın yöntemi ve veri toplama yolları hakkında bilgiler aktarılmıştır. Son olarak çalışma sonucunda ortaya konan bulgular değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonuçları, algılanan ebeveyn tutumları ile narsisizm ve Tanrı algısı arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca narsistik eğilimler ile Tanrı algısı arasında da anlamlı ilişkiler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Current research aims to examine adult students' perceived parental attitudes, narcissism levels, ways of perceiving God. In addition, aims to determine the relationship between said concepts and socio-demographic variables. The sample of the research are 503 undergraduate and graduate students who study at Sivas Cumhuriyet University Faculty of Theology in the spring semester of 2023-2024 and were selected through random sampling. Participants' qualities, perceived parental attitudes, narcissism levels and perceptions of God were measured through the survey technique. Accordingly,“Personal Information Form”,“S-EMBU”,“Five Factor Narcissism Scale-Short Form”and“God Perception Scale (TA)”were utilized. Collected data were analyzed via SPSS (26). F test, reliability and validity, one sample t-test, One-Way ANOVA and correlation testes were utilized. There are three main sections that form this research. In the first part, the subjects of narcissism, parental attitudes and perception of God are discussed conceptually and the literature on this subject is examined in detail. In the second section, information about the research method and data collection method is given. Finally, the findings of the study were evaluated. According to obtained results, significant relationship between perceived parental attitudes and narcissism and perception of God were found. Intercalarily, a significant relation of narcissistic tendencies and the perception of God was seen.