Foucault'nun biyopolitika teorisi kapsamında neoliberalizm
Within the scope of Foucault's biopolitics theory neoliberalism
  1. Tez No: 869829
  2. Yazar: HAVA BAKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ ERENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Michel Foucault'nun ölümünün üzerinden 40 yıl geçti, ancak bilgi arkeoloğunun ve iktidarın soy bilimcisinin fikirleri vicdanları karıştırmaya ve çağdaş zamanların felsefi ve sosyolojik eşiğinin anlaşılmasına yönelik değerlendirmelerin nesnesi olmaya devam ediyor. Fransız düşünürün geniş mirası ve özellikle onun iktidar üzerine soy bilimsel araştırmasıyla ilgili olanlar, günümüzün ontolojik anlayışına etki yaratıyor. Foucault, biyopolitika ve yönetimsellik kavramlarını ortaya çıkarmasıyla, çağdaş felsefi ve siyaset biliminde bir dönüm noktası oluşturdu. Fransız filozofun bakış açısına göre her iki kavram da yönetme sanatının yeniden formüle edilmesine yönelik siyasi rasyonel olarak neoliberalizmden ayrı düşünülemez. Biyopolitika ve neoliberalizm arasındaki ilişki birbirine oldukça yakındır. Biyopolitika egemenliğin uygulanmasını meşrulaştıran yasal aygıtlarla birleştirilmiş nüfusun normalleştirilmesinin bir biçimi ise neoliberalizm de kollektif bedenin, piyasanın rekabetçi mekanizmalarının devredilmesine ve toplumsal düzenleyicilere olanak tanıyacak müdahaleler aracılığıyla normalleştirilmesini tam olarak temsil ediyor. Bu çalışma boyunca, Foucault'nun biyopolitika kavramı üzerine düşüncelerini ve farklı düşünürler tarafından oluşan bir seçki ışığında biyopolitika ve neoliberalizm arasındaki ilişkiye katkı sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Forty years have passed since Michel Foucault's death, but the ideas of the archaeologist of knowledge and genealogist of power continue to stir consciences and to be the object of evaluations aimed at understanding the philosophical and sociological threshold of contemporary times. The French thinker's broad legacy, and especially that of his genealogical research on power, has an impact on contemporary ontological understanding. Foucault marked a turning point in contemporary philosophical and political science by introducing the concepts of biopolitics and governmentality. According to the perspective of the French philosopher, both concepts cannot be considered separate from neoliberalism as a political rationality aimed at reformulating the art of governance. The relationship between biopolitics and neoliberalism is quite close. If biopolitics is a form of normalisation of the population combined with legal apparatuses that legitimise the exercise of sovereignty, neoliberalism represents precisely the normalisation of the collective body through interventions that allow for the devolution of the competitive mechanisms of the market and social regulators. Throughout this study, he contributed to Foucault's ideas on the concept of biopolitics, and to the relationship between biopolitics and neoliberalism in the light of a selection of different thinkers.