Korunaklı mekânlarda yaşayan farklı kuşakların komşuluk ilişkileri: Elazığ örneği
The Neighbour relations of different generations living in gated communities: Elaziğ sample
  1. Tez No: 869852
  2. Yazar: NESİBE PALA ÇAKMAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHÇET KALDIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Komşuluk, toplumsal ilişkilerin önemli bir basamağıdır. Mekânsal yakınlığa dayalı bu ilişkinin hızla ilerleyen teknolojik gelişmelerden ve toplumsal değişimlerden nasıl etkilendiğini farklı kuşakların gözünden ele almak önemlidir. Zira komşuluk diğer ilişkilerden farklı olarak aileden sonra“en yakında”olandır. Bu yakınlık her zaman kurulan bağlar anlamında olmasa da fiziksel yakınlığın, bir çatı altında olmanın getirdiği zaruri ve önemli bir ilişkidir. Ayrıca toplumun her kesimini ilgilendiren bir konudur. Kuşaklarsa toplumsal değişmenin izinin sürülebileceği bir araçtır. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı güvenlikli sitelerde farklı kuşakların komşuluk ilişkilerinin niteliğini ve bunun kuşaklara yansımalarını ortaya koymaktır. Konunun sınırlandırılması ve bir cemaat yaşamı vaadinden dolayı güvenlikli siteler tercih edilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış, Elazığ ilindeki güvenlikli sitelerde ikamet eden X, Y ve Z kuşaklarından toplam 35 bireyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla veriler toplanmış ve analiz edilmiştir. Buna göre güvenlikli sitelerde komşular arasında yardımlaşma ve dayanışma büyük ölçüde devam etmekle beraber gidiş geliş azalmış, bağlar zayıflamıştır. Birincil ilişkiler sınırlıdır fakat tanınan ve görüşülen komşularla kurulan ilişkiler ikincil ilişkilerden daha yakın, yarı birincil ilişki niteliğindedir. Kuşakların komşuluk algıları açısından bir farklılık görülmemiştir. Ancak Z kuşağının komşuluk ilişkilerinin sınırlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Neighbourhood is a critical stage of social relations. It is essential to examine how this relationship based on spatial proximity has been affected by rapidly developing technological advancements and social changes from the perspective of different generations. Because the neighbourhood is“the closest”one after the family, unlike other relationships. Although this closeness does not always mean established bonds, it is a necessary relationship due to physical proximity and being under the same roof. Moreover, it is a topic that concerns all segments of society. Generations are a tool through which the traces of social change can be followed. In this context, this study aims to reveal the nature of neighbourhood relations of different generations in gated communities and their reflections on generations. Gated communities have been preferred due to the limitation of the subject and the promise of a communal life. A qualitative research method was used in the study, and data was collected and analyzed through semi-structured interviews with 35 individuals from the X, Y, and Z generations residing in gated communities in Elazıg. Accordingly, although mutual aid and solidarity among neighbours continue to a large extent in gated communities, visits have decreased, and ties have weakened. Primary relationships are limited, but the relationships established with known and interacted-with neighbours are closer to secondary relationships, resembling a semi-primary relationship. No difference was observed in the generations' perceptions of the neighbourhood. However, it was concluded that the Z generation has limited neighbourhood relationships.