Özgürlük, mahkûmiyet ve dinî hayat
Freedom, conviction and religious life
- Tez No: 869893
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAYIKLIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 365
Özet
Bu çalışmanın amacı özgürlük ve mahkûmiyet süreçlerinin bireylerin dinî hayatını nasıl etkilediğini anlamak ve açıklamaktır. Araştırmanın çalışma grubu Adana, Gaziantep ve Osmaniye illerinde ikamet eden ve mahkûmiyet yaşamış olan 31 bireyden oluşmaktadır. Araştırmada nitel yöntem desenlerinden olan fenomenolojik desen kullanılmıştır. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanmak suretiyle derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilerek elde edilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Verilere içerik analizi uygulanırken QSR NVivo 10 programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre düşük eğitim seviyesi, yetersiz ekonomik şartlar, suç geçmişi olan yakın çevre ve kalabalık bir ailede büyüme mahkûmiyet yaşanmasında etkili olmuştur. Bireyler mahkûm olduklarında pişmanlık, dine sığınma ve dinden güç alma durumlarını yaşamıştır. Katılımcıların çoğunluğunda özgürlüğünü kaybettikten sonra yaratıcıya yaklaşma, ibadet ederek süreçle baş etme, psikolojik olarak inanılan dinden destek alma, manevî açıdan yükselme ve Allah'a bağlılık artışı yaşama durumları tespit edilmiştir. Mahkûm olduktan sonra ibadetlerde ve dinî uygulamalarda artış, davranışlarda dinî hassasiyet ve dinî bilgi öğrenme arzusu meydana gelmiştir. Bunun yanında katılımcılarda olgunlaşma, sabırlı olma, sakinleşme, empati yapma ve duygusallaşma gibi değişimler yaşandığı görülmüştür. Tekrar özgürlüğe kavuşan bireylerde dine bağlılık artışının gerekçeleri; özgürlükten dolayı yaratıcıya şükretme, yeni yaşamın yaratıcının hediyesi olarak görülmesi ve mahkûmken yaşanan dine yaklaşma durumlarıdır. Özgür olduktan sonra ibadetlerde yaşanan azalmanın sebepleri rahatlığa kavuşma, boş zaman azlığı ve günlük hayattaki meşguliyetlerdir. İnanılan dinin öğütlerine göre davranma, dinin kurallarına uyma ve yaratıcının rızasını kazanma amacıyla davranış sergileme durumu özgür olduktan sonra davranış noktasında yaşanan değişimlerdir. Ayrıca kitaplar, sosyal medya ve televizyon vasıtasıyla dinî bilgi seviyesini arttırma, özgürlükten sonra devam eden durumlardır. Katılımcıların cezaevinden çıktıktan sonra cezaevine girmelerine sebep olan fiili tekrar yapmama kararlarında dinen uygun olmaması, Allah korkusu, kişilikte değişim ve yaşanan zaman kaybı etkili olmuştur. Araştırma sonucunda ortaya çıkan bulgular doğrultusunda mahkûmiyet sürecinin bireylerin duygu, düşünce ve davranış noktasında dine yönelmelerine pozitif etki ettiği tespit edilmiş, elde edilen bulgular ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to understand and explain how the processes of freedom and conviction affect the religious life of the individuals. The study group of the research consists of 31 individuals who reside in Adana, Gaziantep, and Osmaniye provinces and who have been convicted. The phenomenological design, which is one of the qualitative method designs, was used in the research. The data of the study were obtained by conducting in-depth interviews using semi-structured interview forms. The data obtained were subjected to content analysis. QSR NVivo 10 program was used while applying content analysis to the data. According to the results of the research, low education level, inadequate economic conditions, relatives with a criminal history, and growing up in a large family were effective in conviction. When individuals were convicted, they experienced situations of regret, taking refuge in religion, and gaining strength from religion. In the majority of the participants, it was determined that after losing their freedom, they approached God, coped with the process by worshiping, received psychological support from the religion they believed in, experienced spiritual elevation, and increased devotion to God. After their convictions, there was an increase in worship and religious practices, religious sensitivity in behaviour, and a desire to learn religious knowledge. In addition, it was observed that the participants experienced changes such as maturation, patience, calming, empathy, and emotionalization. The reasons for the increase in religious devotion in individuals who have regained freedom are: thanking God for freedom, seeing the new life as God's gift, and approaching religion while convicted. The reasons for the decrease in worship after being free are access to comfort, lack of leisure time, and preoccupations in daily life. Acting according to the advice of the believed religion, obeying the rules of the religion, and behaving with the aim of gaining the pleasure of God are the changes in behaviour after they are free. In addition, increasing the level of religious knowledge through books, social media, and television are situations that continue after freedom. Religious inappropriateness, fear of God, change in personality and loss of time were effective in the participants' decisions not to do the act that caused them to be imprisoned again after they were released. In line with the findings of the research, it was determined that the conviction process had a positive effect on individuals' orientation towards religion in terms of emotion, thought, and behaviour, and the findings obtained were discussed and interpreted within the framework of the relevant literature.