6 Şubat depremi sonrasında travmatik yaşantısı olan bireylerde psı̇kolojı̇k sağlamlık ı̇le travma sonrası büyüme ve travma sonrası stres bozukluğu arasındakı̇ ı̇lı̇şkı̇nı̇n ı̇ncelenmesı̇
Examining the relationship between psychological resilience, post-traumatic growth, and post-traumatic stress disorder in individuals with traumatic experiences following the February 6 earthquake
  1. Tez No: 869892
  2. Yazar: SEVGİ TARHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ UĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın temel hedefi, Kahramanmaraş depremleri sonrasında travma yaşamış bireylerde Psikolojik Sağlamlık, Travma Sonrası Stres Bozukluğu ve Travma Sonrası Büyüme arasındaki ilişkiyi incelemektir. Nicel bir yaklaşım kullanılarak, ilişkisel tarama modeli benimsenmiştir. Çalışma grubu, depremden etkilenen toplam 213 bireyden oluşmaktadır; bunların 144'ü kadın, 69'u erkektir. Veriler çevrim içi ve yüz yüze yöntemlerle toplanmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Travma Sonrası Büyüme Ölçeği ve Travma Sonrası Stres Belirtileri Ölçeği kullanılarak veri toplama süreci gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler, analiz için SPSS-27 programı kullanılarak incelenmiştir. Araştırma verilerinin analizi sonucunda, travma sonrası stres tanısı orta ve hafif olan bireylerin Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği puan ortalaması, travma sonrası stres tanısı ağır olan bireylerin Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği puan ortalamasından anlamlı derecede farklı ve daha yüksektir. Ayrıca, Travma Sonrası Stres Tanı Ölçeği ile Travma Sonrası Büyüme Ölçeği arasında pozitif yönlü ve çok zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuşken, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ile Travma Sonrası Büyüme Ölçeği arasında da pozitif yönlü ve çok zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this investigation is to explore the association among Psychological Resilience, Post-Traumatic Stress Disorder (PTSD), and Post-Traumatic Growth in individuals who underwent trauma following the earthquakes in Kahramanmaraş. Utilizing a quantitative approach, a correlational survey model was applied. The study encompassed a total of 213 participants impacted by the earthquake, comprising 144 females and 69 males. Data were gathered through online and face-to-face methods, employing a researcher-developed personal information form, the Psychological Resilience Scale for Adults, the Post-Traumatic Growth Scale, and the Post-Traumatic Stress Symptoms Scale. The collected data has been analyzed using the SPSS-27 software. As per the examination of the research data, individuals diagnosed with moderate and mild post-traumatic stress exhibit a significantly higher mean score on the Short Psychological Resilience Scale compared to those with a severe post-traumatic stress diagnosis. Additionally, a positive and very weak significant correlation was observed between the Post-Traumatic Stress Diagnosis Scale and the Post-Traumatic Growth Scale. Similarly, a similar positive and very weak significant relationship was identified between the Short Psychological Resilience Scale and the Post-Traumatic Growth Scale. In conclusion, this study sheds light on the nuanced connections between psychological resilience, post-traumatic stress disorder, and post-traumatic growth in individuals affected by earthquakes in Kahramanmaraş. The findings underscore the importance of assessing psychological resilience in the context of trauma and its potential impact on post-traumatic growth and stress responses.