Yaşlılarda terapötik rekreasyon: Hippoterapi ile seçilmiş bazı fiziksel ve motorik becerilerin geliştirilerek yaşam kalitelerinin arttırılması
Therapeutic recreation in the elderly: Improving quality of life by improving some selected physical and motor skills with hippotherapy
- Tez No: 899228
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, yaşlanan nüfusun artan oranları ve yaşlılara yönelik sağlık ve yaşam kalitesini artırma ihtiyacı bağlamında terapötik binicilik ve hippoterapinin önemini vurgulamaktadır. Yaşlı bireylerin fiziksel, motorik ve denge becerilerini geliştirmek ve yaşam kalitesini artırmak amacıyla bu terapi yöntemlerinin etkinliğini daha fazla araştırmak için daha fazla kaynak tahsis edilmesi ve bu alandaki literatürün genişletilmesidir. Ayrıca, bu terapi yöntemlerinin yaşlıların günlük yaşam aktivitelerine katılımını, yeni beceriler öğrenmelerini ve sosyal izolasyonu azaltmalarını teşvik etme potansiyelini göz önünde bulundurarak, bu terapilerin yaşlıların yaşam kalitesini ve bağımsızlığını artırma amacıyla daha yaygın bir şekilde uygulanmasını desteklemekteyiz. Yaşlı bireylere uygulanan fiziksel, motorik ve denge ölçümlerinin hippoterapi ve terapötik binicilik verileri ile yaşam kalitesine etkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmaya İstanbul ve Kocaeli'ndeki faklı Atlı Spor Kulübü, Kocaeli Üniversitesi (KOU) Fizik Tedavi Anabilim Dalı ve Kartepe Atçılık MYO'da 65-85 yaş aralığında 18 yaşlı birey dahil edildi. Bu yaşlı bireylerin 9 kontrol grubu, 9 ise deney grubu olarak değerlendirildi. Yaşlığa bağlı tedavileri devam eden bireylere, fiziksel, motorik ve denge testleriyle birlikte terapötik ve hippoterapi uygulamaları yapılarak yaşlı bireylerin yaşam kalitelerinin etkisi değerlendirildi. Yaşlı bireylerin testlerine uygun olarak Short Form 36 (SF-36) Yaşam Ölçeği, Short Kazt ADL Günlük Yaşam Ölçeği, Berg -Balans Denge Ölçeği, EQ-5D Öz Bildirim Ölçeği ve Time and Go (TUG) testleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study highlights the importance of therapeutic riding and hippotherapy in the context of increasing rates of aging population and the need to improve health and quality of life for older people. The aim is to allocate more resources and expand the literature in this field to further investigate the effectiveness of these therapy modalities in order to improve the physical, motoric and balance skills of older people and to improve their quality of life. Furthermore, given the potential of these therapies to encourage older people to participate in activities of daily living, learn new skills and reduce social isolation, we support their wider application to improve the quality of life and independence of older people. We aimed to investigate the effect of physical, motoric and balance measurements on hippotherapy and therapeutic horseback riding data and quality of life of elderly individuals. The study included 18 elderly individuals aged between 65-85 years at different Equestrian Sports Clubs in Istanbul and Kocaeli, Kocaeli University (KOU) Department of Physical Therapy and Kartepe Equine Vocational School. Of these elderly individuals, 9 were evaluated as control group and 9 as experimental group. Physical, motoric and balance tests, as well as therapeutic and hippotherapy applications were performed on the individuals whose treatments were continuing due to old age, and the effect on the quality of life of the elderly individuals was evaluated. Short Form 36 (SF-36) Life Scale, Short Kazt ADL Daily Living Scale, Berg-Balance Balance Scale, EQ-5D Self-Report Scale and Time and Go (TUG) tests were performed in accordance with the tests of elderly individuals.