Türkiye'de konut tercihlerini etkileyen faktörler üzerine bir çalışma
A study on factors affecting housing preferences in Turkey
  1. Tez No: 869908
  2. Yazar: METİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Konut tercihlerinin belirlenmesi konut pazarı açısından ve ekonomi açısından önemli bir konudur. Her ülkede ya da bölgede farklı faktörler konut tercihlerinde etkili olabilir. Bu çalışmanın amacı kişilerin konut tercihlerini etkileyen faktörlerin belirlenmesi üzerine bir çalışma yürütmektir. Özellikle, Covid-19 pandemi sonrası kişilerin konut tercihlerinde değişiklikler olup olmadığı üzerine göstergelerin incelenmesi ve sonrasında anket uygulaması ile kişilerin konut tercihlerindeki etkili olabilecek faktörlerin incelenmesi çalışmanın temel odak noktalarını oluşturmaktadır. Konut tercihi için literatürde genel kabul görmüş bir ölçek olmaması ve her ülkeye göre farklılık içermesi nedeniyle, anket formundaki sorular araştırmacı tarafından oluşturulmuştur. Dolayısıyla, konut tercihinin belirlenmesine yönelik sorulan sorular araştırmacı tarafından belirlenmiştir. Çevrimiçi anket uygulaması sonucu toplanan 300 anket formu analiz edilerek bazı sonuçlar elde edilmiş ve yorumlanmıştır. Çalışma ilgili literatür için pratik bilgiler sunması açısından faydalı olarak düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Determining housing preferences is an important issue in terms of the housing market and economy. Different factors may affect housing choices in each country or region. The aim of this study is to conduct a study on determining the factors affecting people's housing preferences. In particular, examining the indicators on whether there are changes in people's housing preferences after the Covid-19 pandemic and then examining the factors that may be effective in people's housing preferences through survey application constitute the main focus of the study. Since there is no generally accepted scale in the literature for housing preference and it varies from country to country, the questions in the survey form were created by the researcher. Therefore, the questions asked to determine housing preference were determined by the researcher. Some results were obtained and interpreted by analyzing 300 survey forms collected as a result of the online survey application. The study is considered useful in providing practical information for the relevant literature.