Türkiye'de iş kazaları ve meslek hastalıklarının hukuki sonuçları
Legal consequences of occupational accidents and diseases in Turkey
  1. Tez No: 869931
  2. Yazar: MERTCAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de iş kazaları ile meslek hastalıkları çalışma hayatının en önemli problemlerinden birini oluşturmanın yanında aynı zamanda üzerine en çok çalışma yapılan konuların da başında gelmektedir. Ülkemizin özellikle iş kazası oranlarında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olması Türkiye'de iş kazalarının her zaman gündemde kalmasını da sağlamaktadır. Bunun sonucu olarak da iş kazalarının önlenmesi ile olumsuz sonuçlarının ortadan kaldırılması amacıyla sık sık düzenleme yapılmaktadır. Ülkemiz mevzuatında iş kazası ve meslek hastalığı önlemleriyle ilgili temel metin“İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu”iken, iş kazaları ile meslek hastalıklarının sonucunda yapılacak yardımların ana mevzuatı ise“Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu”olarak belirlenmiştir. Bunların yanında; yönetmelik gibi diğer mevzuatlarla da iş kazaları ile meslek hastalıklarına ilişkin alınacak önlemler ve bunların sonuçları ile ilgili düzenlemelere gidilmiştir. Tez çalışmamızda da mevzuatın, öğretinin, uygulamaların ve diğer kaynakların ışığında; iş kazaları ile meslek hastalıklarından kaynaklanan sorumluluklar incelenmiştir. Buna yönelik olarak; birinci bölümde iş kazası ile meslek hastalığı kavramlarının tanımı yapılmış, hangi durumların iş kazası ve meslek hastalığı sayılacağı açıklanmış, iş kazaları ve meslek hastalıklarının bildirimi ile soruşturmasının nasıl yapılacağı açıklanmıştır. İkinci bölümde; iş kazası ve meslek hastalığı sigortasından sigortalı ile hak sahiplerine yapılacak yardımlar incelenmiştir. Üçüncü bölümde; iş kazaları ile meslek hastalıklarından dolayı sigortalının, işverenin ve devletin sorumlulukları anlatılmış, konuya ilişkin yargı kararlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As in the whole world, occupational accidents and occupational diseases constitute one of the most important problems of working life in our country as well as being one of the most studied subjects. The fact that our country is one of the leading countries in the world, especially in terms of occupational accident rates, ensures that occupational accidents are always on the agenda in Turkey. As a result of this, regulations are frequently made in order to prevent occupational accidents and eliminate their negative consequences. In the legislation of our country, the basic text on occupational accidents and occupational diseases is the 'Occupational Health and Safety Law', while the main legislation on the benefits to be provided as a result of occupational accidents and occupational diseases is the 'Social Insurance and General Health Insurance Law'. In addition to these, other legislation such as regulations have been enacted to regulate the measures to be taken in relation to occupational accidents and occupational diseases and their consequences. In this thesis, the responsibilities arising from occupational accidents and occupational diseases are analysed in the light of the legislation, doctrine, practices and other sources. For this purpose; in the first chapter, the concepts of occupational accidents and occupational diseases are defined, which situations are considered as occupational accidents and occupational diseases are explained, and how the notification and investigation of occupational accidents and occupational diseases are explained. In the second chapter, the benefits to be provided to the insured and his/her beneficiaries from the occupational accident and occupational disease insurance are analysed. In the third part; the responsibilities of the insured, the employer and the state due to occupational accidents and occupational diseases are explained and judicial decisions on the subject are included.