Türk sosyal güvenlik hukuku kapsamında iş kazası ve meslek hastalıkları sigortası
Insurance of occupational accidents and professional diseases under the Turkish social security law
  1. Tez No: 596328
  2. Yazar: İZEL OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ŞİŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sigortacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Insurance, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İş kazaları ve meslek hastalıkları geçmişten bu yana, gerek sosyal gerek ekonomik sonuçları dolayısıyla tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de önemli bir problem olarak ehemmiyetini korumaktadır. Ülkemizin de dahil olduğu, istihdam için kırsal alandan kente doğru artan göçün yaşandığı gelişmekte olan ülkelerde eğitimin ve önlemlerin eksikliği sebebiyle iş kazası ve meslek hastalıkları sayısında hızlı bir artış yaşanmaktadır. Son yıllarda ülkemizde art arda yaşanan facialar sonucunda İş Kazası ve Meslek Hastalıklarını henüz gerçekleşmeden önlemeye yönelik eskisine göre daha çok tedbirler alınmaya çalışılsa da henüz gelişmiş ülkelerin seviyesinden çok uzak durumdayız. Her ne kadar İş kazalarının ve meslek hastalıklarının neredeyse tamamı İş Sağlığı ve Güvenliği mevzuatı çerçevesinde gerekli ve yeterli önlemler alınarak önlenebilir olsa da, önlenemediği durumlarda sosyal devlet ilkesi gereği Anayasal sosyal güvenlik hakkı kapsamında olan İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası kurum ve kuralları ile kazaya uğrayan ve yakınlarının mağduriyetinin giderilmesi açısından hukuki güvence sağlamaktadır. Bu çalışmada, Sosyal Güvenlik Hakkı kapsamında İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası; Sosyal güvenlik kavramından başlanarak ve n yargı kararlarıyla irdelenerek incelenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Work-related accidents and occupational diseases since the past, as it should be due to social economic consequences all over the world should maintain their importance as an important problem in Turkey. The number of occupational accidents and occupational diseases is increasing rapidly in developing countries, including our country, where there is an increasing migration from rural to urban areas for employment. In recent years, as a result of successive disasters in our country in order to prevent occupational accidents and occupational diseases before realization of more measures than before, we are far from the level of developed countries yet. Although almost all occupational accidents and occupational diseases can be prevented by taking necessary and sufficient precautions within the framework of Occupational Health and Safety legislation, in cases where they cannot be prevented, the accident and occupational disease insurance which are within the scope of the constitutional social security right are subject to the accident and occupational accident insurance. provides legal assurance for the elimination of grievances of relatives. In this study, Work Accident and Occupational Disease Insurance; Starting from the concept of social security and n judicial decisions will be examined by examining.