İnşaat sektörü çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliğine yönelik farkındalıklarının belirlenmesi
Determination of awareness of construction professionals on occupational health and safety
- Tez No: 409026
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET RIDVAN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gediz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği konusunun gerekliliği ne çalışanlarımız ne de işveren ve işveren vekilleri tarafından hala yeteri kadar anlaşılmadığı görülmektedir. Günümüz de haberlere konu olan iş kazalarına bakıldığında gerek işveren ve işveren vekilleri gerek ise çalışanlar, Haziran 2012'de yayımlanan iş sağlığı ve güvenliği kanununun kapsamı, yetkisi ve içeriği hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı da çok net olarak görülmektedir. Araştırmada, iş sağlığı ve güvenliğinin hayatımıza nasıl girdiği ve tarihsel seyri kısaca ele alınmakta, iş sağlığı ve güvenliği tanımı, kavramı ve kapsamı temel açıdan ortaya konulmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği mevzuatları teknik ve hukuki açılardan da irdelenmektedir. Türkiye'de ve Dünya'da inşaat sektörünün ekonomik büyüklüğü, ülke ekonomisine yaptığı katkıların oranları ile istihdama olan etki ve desteği açısından bakılıp genel bir değerlendirme yapılarak, sektör kabaca tanımaya çalışılmaktadır. Ülkemizde ve bazı ülkelerdeki, iş kazaları ve meslek hastalıklarının istatistikleri karşılaştırılmaktadır. Dolayısıyla yapı işleri gibi çok tehlikeli işlerdeki istihdamın büyüklüğünü görüp, böyle bir sektördeki iş kazaları ve meslek hastalıkları hakkında ne durumda olduğunu ve ne ölçüde önlem alınması gerektiği hakkında bir fikir verilerek farkındalığın artması amaçlanmaktadır. Bu çalışma, inşaat projelerinde, iş sağlığı ve güvenliği kapsamında gerek teorik (mevzuat) gerek ise pratik (denetim) konularda çalışanların farkındalığını görebilmek amacıyla yapılmış bir alan araştırma niteliğindedir. İnşaat sektöründe çalışanlara yönelik benzer tez, makale ve araştırmalara bakılarak bir anket formu oluşturulmuştur. Aydın'da bir rüzgar elektrik santralinde asıl işveren ve alt işveren firmalarının inşaat çalışanlarına bir anket yapılmıştır. Yapılan anketlerin sonuçları bir istatistik programına veri olarak girilmiş ilişkisi olabileceği düşünülen iş güvenliği eğitimleri verilmesi, kişisel koruyucuların temin edilmesi, iş sağlığı ve güvenliği uzmanı bulunması, iş yeri hekimi bulunması, iş yerinde iş güvenliği önlemlerin alınmış olması, firma büyüklüğü ve çalışan sayıları gibi bazı parametrelerin iş kazası ile ilişkisinin olup olmadığı bu istatistik programı yardımıyla analiz edilip ve ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In Turkey the importance of occupational health and safety was not understood enough by both employees and workers. Even by only looking at news about work accidents on media, one can easily conclude that employers and employees are not knowledgeable enough about the work health and safety issues and the respective law issued in 2012. In this research, it is touched upon shortly how work health and safety entered into our life.The definitions, concept and scope of work health and safety are laid out briefly. Work health and safety regulations were also examined from technical and legal perspective. It was also attempted in this study to have a close look at the construction sector in terms of its contribution to the national economy and its impact on employment. A comparison was also done in this study on the statistics of work related accidents and occupational diseases between Turkey and some other countries. It is therefore aimed in this study to increase the awareness about work health and safety along with occupational diseases, upon knowing the size of employment in hazardous works like construction works. This research is a field study which is done to be able to see theoretical and practical awareness of the construction workers about work safety and health in constructions sites. A survey was developed for construction professionals of all levels by modifying similar surveys found in the literature. Survey was done for the principal employer and subcontractor employers of the construction company in a wind power plant in Aydın province. The results of the survey were entered as data into a statistical computer program and possible relationships were looked for between work accidents and work safety trainings, use of personal protective equipment, employment of work safety expert and physician, having the necessary precautions taken, size of the company and number of employees.