Kompozit, ataçman ve plak tipinin, diş inklinasyonlarının, çapraşıklığın ve kılavuz plağın basınçlı uygulanmasının şeffaf plak ataçmanlarının yapımı üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of composite, attachment and aligner type, tooth inclinations, crowding and pressurized application of the template on the construction of clear aligner attachments
  1. Tez No: 869936
  2. Yazar: İREM ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ İLHAN RAMOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda kompozit ve ataçman tipinin, diş inklinasyonlarının, çapraşıklığın ve kılavuz plağın basınçlı uygulanmasının şeffaf plak ataçmanlarının doğruluğu üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda 48 adet çekilmiş dişten 2 farklı fantom çene oluşturulmuş ve bu çenelerden 3Shape TRIOS #C4.1 aracılığı ile 3 boyutlu (3B) taramalar alınmıştır. Bu taramalara uygun olarak Orthero, FAS aligner system ve Smilab firmalarından geleneksel ataçmanları içeren uygun kılavuz plaklar istenmiştir. Oluşturulan fantom çenelerin her biri için, her bir firmadan 3 set kılavuz plak alınmıştır. Kılavuz plaklar aracılığı ile fantom çenelere ataçmanlar, işlem sırasında basınç uygulayarak ve uygulamayarak olmak üzere iki farklı yöntem ile yerleştirilmiştir. Farklı viskozitesiye sahip 3 farklı kompozit materyali (3M™ Filtek™ Supreme Flowable Restoratif Şırınga, AO Bracepaste Medium Viscosity Adhesive, Tokuyama Dental Estelite Sigma Quick Supra-Nano Filled Universal Composite) ile kılavuz plaklar aracılığıyla bu işlemler tekrarlanmıştır. Fantom çenelerden ataçman uygulaması sonrasında 3Shape TRIOS #C4.1 aracılığı ile tekrar 3B taramalar alınarak Geomagic Control X Software programı üzerinde uygulama öncesi ve sonrası elde edilen taramalar çakıştırılmıştır. Bu çakıştırmalar üzerinde boyutsal ölçümler yapılarak kompozitler, ataçman tipleri, çapraşıklık miktarları, diş inklinasyonları ve kılavuz plağa basınç uygulanmasının ataçmanlarının yapımı üzerine etkileri analiz edilmiştir. İstatistiksel verilerin analizi için normal dağılım gösteren niceliksel verilerin değerlendirilmesinde parametrik testler, normal dağılım göstermeyen durumda ise non-parametrik testler kullanılmıştır. Normallik varsayımı altında Niceliksel-Niceliksel olduğu durumda, Pearson Correlation, Niteliksel-Niceliksel olduğu durumda ise grup sayılarına göre Independent Sample t testi ve One Way Anova testleri kullanılmıştır. Normalliğin sağlanmadığı durumda ise Niceliksel-Niceliksel olduğu durumda, Spearman's Correlation, Niteliksel-Niceliksel olduğu durumda ise grup sayılarına göre Mann-Whitney U testi ve Kruskall Wallis testleri kullanılmıştır. Veri türü niteliksel-niteliksel olduğu durumda ise Chi-Square testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Our study aims to investigate the effects of composite and attachment type, tooth inclinations, crowding amount and pressurized application of the template on the accuracy of clear aligner attachments. MATERIAL AND METHOD: In our study, 2 different phantom jaws were created from 48 extracted teeth and 3-dimensional (3D) scans were taken from these jaws with 3Shape TRIOS #C4.1. In accordance with these scans, templates containing traditional attachments from Orthero, FAS aligner system and Smilab were requested. For one of the phantom jaws, 3 sets of templates were taken from each company. Attachments were placed on the phantom jaws via templates in two different ways: with and without applying pressure during the process. These procedures were repeated using templates with 3 different composite materials with different viscosities (3M™ Filtek™ Supreme Flowable Restorative Syringe, AO Bracepaste Medium Viscosity Adhesive, Tokuyama Dental Estelite Sigma Quick Supra-Nano Filled Universal Composite). After the attachment application from the phantom jaws, 3D scans were taken again via 3Shape TRIOS #C4.1 and the scans obtained before and after the application were overlapped on the Geomagic Control X Software program. Dimensional measurements were made on these overlaps and the effects of composites, attachment types, crowding amounts, tooth inclinations and applying pressure to the template on the accuracy of the attachments were analyzed. For the analysis of statistical data, parametric tests were used to evaluate normally distributed quantitative data, and non-parametric tests were used in cases that did not show normal distribution. Under the assumption of normality, in case of Quantitative-Quantitative, Pearson Correlation, in case of Qualitative-Quantitative, Independent Sample t test and One Way Anova tests were used according to the number of groups. In cases where normality was not achieved, Spearman's Correlation was used in the case of Quantitative-Quantitative, and Mann-Whitney U test and Kruskall Wallis tests were used according to the number of groups in the case of Qualitative-Quantitative. If the data type was qualitative, the Chi-Square test was used.