İstihbarat toplamada insan faktörünün ve insansız Hava Araçları'nın etkinliği
Effectiveness of human factor and unmanned aerial vehicles in intelligence gathering
- Tez No: 869937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM YAŞAR AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde bilim ve teknolojinin ilerlemesi ile istihbarat toplama yöntemlerinde de gelişmeler olmuştur. İstihbarat toplamanın ilk yöntemi olan insan unsuru, teknolojinin ilerlemesi İnsansız Hava Araçlarının geliştirilmesine zemin hazırlamıştır. Bu araştırma ile istihbarat toplamada insan faktörünün ve teknolojinin ilerlemesiyle geliştirilen İnsansız Hava Araçlarının, istihbarat toplamadaki işlevsellikleri karşılaştırılmıştır ve istihbarat açısından önemleri incelenmiştir. Bu çalışma, istihbarat toplamada insan faktörünün ve İnsansız Hava Araçlarının rollerini araştırmak amacıyla oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, with the advancement of science and technology, there have been developments in intelligence collection methods. The human element, which is the first method of intelligence collection, has been made ready for use with the development progress of Unmanned Aerial Vehicles. In this research, the intelligence gathering factor and the advancement of technology were separated, the functions of Unmanned Aerial Vehicles in intelligence gathering were compared and their strategic importance was compared. This study is structured to investigate the roles of human factors and Unmanned Aerial Vehicles in intelligence gathering.