Isparta ilindeki işletmelerin ihracat sorunları
Export problems of firms in Isparta province
  1. Tez No: 869959
  2. Yazar: ALİ İHSAN KODALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İhracat, gelişmekte olan ülke ekonomilerinin önemli bir itici gücüdür. Ayrıca cari açığın azaltılmasında ve ülkedeki arzın artırılmasında destekleyici bir etkiye sahiptir. Türkiye'de yerel işletmeler ise ülke ekonomisinde önemli bir rol oynamakta, istihdama önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır. Küresel pazarlara ulaşmak herkesin hayalidir. Yeni pazarlar açmak firmaların satışlarını artırmalarını ve dolayısıyla artan müşteri tabanı yoluyla büyümelerini sağlar. Bu çalışmanın amacı, Isparta'daki yerel işletmelerin dış ticarette karşılaştıkları sorunları belirlemektir. Isparta'daki işletmelerin ürünlerini ihraç ederken karşılaştıkları zorlukları ve bu tür sorunları bireysel ve ulusal düzeyde çözmek için kullanılabilecek olası stratejileri analiz etmektedir. Amaç doğrultusunda, nicel analiz yöntemlerinden betimsel analiz yaklaşımı kullanılarak Isparta'daki yerel işletmelerin sorunlarına çözüm önerisi getirmek istenmektedir. Yapılan analizler neticesinde araştırmada uluslararası sorunların başında döviz kuru dalgalanmaları, yabancı pazarlardaki fiyat istikrarsızlığı ve dış pazarlardaki rakiplerle rekabet edememenin varlığı görülmektedir. Bu hususların temelinde ise ülkedeki ekonomik dalgalanmalar ve bunun getirdiği istikrarsızlık, maliyet yükü ve belirsizlik yatmaktadır. Ulusal anlamdaki bu sorunlar aynı zamanda işletme temelli sorunları da daha da derinleştirebilmektedir. Ayrıca, yöneticilerin ihracata gerekli önemi vermemesi, bu noktada eğitimsiz personel çalıştırılması ve işletmelerin sağlıklı ihracat stratejileri oluşturmaması da sorunların kaynakları arasında sayılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Export is an important driving force of developing country economies. It also has a supportive effect on reducing the current account deficit and increasing the supply in the country. Local businesses in Turkey play an important role in the country's economy and contribute significantly to employment. Reaching global markets is everyone's dream. Opening new markets allows firms to increase their sales and therefore grow through an increased customer base. The purpose of this study is to determine the problems faced by local businesses in Isparta in foreign trade. It analyzes the difficulties faced by businesses in Isparta while exporting their products and possible strategies that can be used to solve such problems at an individual and national level. In line with the purpose, it is desired to propose solutions to the problems of local businesses in Isparta by using the descriptive analysis approach, one of the quantitative analyses methods.it is desired to propose solutions to the problems of local businesses in Isparta by using the descriptive analysis approach, one of the quantitative analysis methods. As a result of the analysis, the main international problems in the research are exchange rate fluctuations, price instability in foreign markets and the inability to compete with competitors in foreign markets. The basis of these issues lies in the economic fluctuations in the country and the instability, cost burden and uncertainty it brings. These national problems can also deepen business-based problems. In addition, managers not giving the necessary importance to exports, employing untrained personnel at this point, and businesses not creating healthy export strategies can be considered among the sources of problems.