İmalat sektöründe örgütsel adalet algısının işten ayrılma niyetine etkisi
The impact of perceived organizational justice on turnover intention in the manufacturing sector
  1. Tez No: 869969
  2. Yazar: ADEM PANÇALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ALTINSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Sosyal Siyaset Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Örgütlerin insan kaynakları stratejilerini belirlerken çalışan psikolojisini göz önünde bulundurmaları elzemdir. Çalışanlarda oluşan işten ayrılma niyeti ve alternatif işler karşısında yaşanabilecek personel devri, örgütlerin hedeflerine ulaşmasında büyük engel teşkil etmektedir. Literatürde yapılan çalışmalar da göstermektedir ki çalışanların düşük adalet algıları, işten ayrılma niyetlerinin belirleyicisi konumundadır. Çalışanların örgütsel adalet algıları ve işten ayrılma niyetlerinin özellikle örgütteki pozisyonları başta olmak üzere demografik özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığına odaklanan bu çalışma, Sakarya'da 5 adet imalat sanayi firmasında gerçekleştirilen anket çalışması ile yapılandırılmıştır. Anket ile çalışanlardan demografik özelliklerine ait bilgilerle birlikte örgütsel adalet algılarına ilişkin 20 soruya, işten ayrılma niyetlerine ilişkin 4 soruya cevap vermeleri istenmiştir. Anketlerin değerlendirilmesi sonucunda toplam katılımcı sayısı 309 olarak kabul edilmiş, toplanan veriler IBM SPSS v.29 programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
When determining organizational human resource strategies, it is imperative for organizations to consider employee psychology. Employee turnover intentions and potential staff turnover in the face of alternative job opportunities pose significant obstacles to achieving organizational goals. Existing literature indicates that employees' perceptions of low justice play a decisive role in shaping their intentions to leave their jobs. This study focuses on whether employees' perceptions of organizational justice and intentions to leave their jobs differ based on their demographic characteristics and positions within the organization. The research was conducted through a structured survey carried out in five manufacturing industry firms in Sakarya. The survey required employees to respond to 20 questions related to their perceptions of organizational justice, along with demographic information, and 4 questions related to their intentions to leave their jobs. The evaluation of the surveys considered a total of 309 participants, and the collected data were analyzed using IBM SPSS v.29 software.