Ergenlik dönemindeki öğrencilerde obezite sıklığı ile fiziksel aktivite düzeyleri ve ilişkili faktörler
Frequency of obesity and physical activity levels and related factors in adolescent students
  1. Tez No: 869976
  2. Yazar: ŞEYMA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ HİSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, ergenlik dönemindeki öğrencilerde obezite sıklığı ile fiziksel aktivite durumları ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Konya il sınırları içinde bulunan Karatay ilçesinden seçilen Karatay Hürriyet Ortaokulunda öğrenim gören 10-14 yaş arasında olan 5. 6. ve 7. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise evrenin bilindiği durumlarda kullanılan formülünden yararlanılarak hesaplanmıştır. Araştırmaya 210 öğrenci dahil edilmiş ve örneklem seçiminde tabakalı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verileri öğrencilerin sosyodemografik özelliklerini belirleyen anket formu, fiziksel aktivite düzeylerini belirleyen Fiziksel Aktivite Soru Formu (FAS) ile araştırmacı tarafından ölçülen kilo ve boy değerlerinden oluşmuştur. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Bağımsız Gruplar için t testi, Kruskal Wallis testi, One Way Anova testi, Mann Whitney U testi, Ki Kare testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin, BKİ değeri ortalama ve standart sapması 19,15 ± 4,33'tür. Öğrencilerin %12,9'u fazla kilolu ve % 3,8'i obez olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the prevalence of obesity and physical activity status and related factors in adolescent students. The population of the study consisted of 5th, 6th and 7th grade students between the ages of 10-14 studying at Karatay Hürriyet Secondary School, which was selected from Karatay district within the borders of Konya province. The sample of the study was calculated by using the formula used in cases where the population is known. 210 students were included in the study and stratified sampling method was used in sample selection. The research data consisted of a questionnaire form determining the sociodemographic characteristics of the students, a Physical Activity Questionnaire Form determining their physical activity levels, and weight and height values measured by the researcher. Number, percentage, mean, standard deviation, t test for Independent Groups, Kruskal Wallis test, One Way Anova test, Mann Whitney U test, Chi Square test and correlation analysis were used in the analysis of the data. The mean and standard deviation of BMI of the students participating in the study was 19.15 ± 4.33. 12.9% of the students were overweight and 3.8% were obese.