Yerleşik-işgalci paradigması uygulanan wistar sıçanlarında amilinin agresyona etkileri
The effects of amylin on aggression in wistar rats exposed to the resident-intruder paradigm
- Tez No: 870004
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaçlar: Agresyon; madde bağımlılığı, psikiyatrik hastalıklar ve diğer sağlık sorunlarıyla birlikte görülebilmekte ve şiddete dönüşebilmektedir. Çalışmamız amilinin santral sinir sistemindeki agresyon merkezlerine etkisini ve olası terapötik etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamızda dört gruba ayrılan sıçanlarda iki deney gerçekleştirilmiştir. Deney 1'de sıçanların bir grubuna serum fizyolojik uygulanırken diğer gruba intraperitoneal amilin (50 µg/kg) uygulanmıştır. Deney 2'de ise her iki gruba intraperitoneal amilin verilmiştir. Deney 2'deki sıçanların bir grubuna Area Postrema'ya (AP) takılan kanül aracılığıyla serum fizyolojik, diğer grubuna amilin antagonisti uygulanmıştır. Tüm gruplardaki sıçanlar kafeslerde bir hafta overektomize dişilerle barındırıldıktan sonra kendilerinden daha genç ve zayıf başka bir erkek sıçanla 10 dakika Yerleşik İşgalci Paradigması'na maruz bırakılmış ve davranışlar kamera ile kaydedilmiştir. Süreç sonunda sakrifiye edilen sıçanlarda amilinin agresyon merkezlerine etkileri immünohistokimyasal ve davranış testleriyle incelenmiştir. Bulgular: Deney 1'de amilinin Medial Amigdala (MeA) aktivasyonunu ve agresyon davranışını anlamlı ölçüde azalttığı belirlenmiştir. Deney 2'de AP'ye amilin antagonisti uygulanan sıçanların Stria Terminalisin Yatak Nükleusu'nda (BNST), Ventromedial Hipotalamusun Ventrolateralinde (VMHvl) ve MeA çekirdeklerinde immünreaktivitenin arttığı gözlenmiştir. Sonuç: Bulgularımız amilinin antiagresif etki gösterdiğini ve antiagresif etkilerinin AP üzerinden gerçekleşebileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Aggression can be seen together with substanc addiction, psychiatric diseases and other health problems and can turn into violence. Our study was conducted to investigeate the effect of amylin on aggression centers in the central nervous system and its possible therapeutic effects. Materials and Methods: In our research, two experiments were carried out on rats divided into four groups. In Experiment 1, physiological saline was applied to one group of rats, while intraperitoneal amylin (50 µg/kg) was administered to the other group. In Experiment 2, intraperitoneal amylin was administered to both groups. In Experiment 2, saline was administered to one group of rats through a cannula attached to the Area Postrema (AP), and amylin antagonist was administered to the other group. After rats in all groups were housed in cages with ovariectomized females for a week, they were exposed to the Resident Intruder Paradigm with another male rat that was younger and weaker than them for 10 minutes, and the behaviors were recorded with a camera. The effects of amylin on aggression centers in rats sacrificed at the end of the process were examined with immunohistochemical and behavioral tests. Results: In Experiment 1, it was determined that amylin significantly reduced Medial Amygdala (MeA) activation and aggression behavior. In Experiment 2, it was observed that immunoreactivity increased in the Bed Nucleus of Stria Terminalis (BNST), Ventrolateral of the Ventromedial Hypothalamus (VMHvl) and MeA nuclei of rats administered amylin antagonist to the AP. Conclusion: Our findings indicate that amylin has an antiaggressive effect and that its antiaggressive effects may occur through AP.